Co ważne, wykonanie tych robót dodatkowych stało się konieczne na skutek sytuacji niemożliwej wcześniej do przewidzenia a oddzielenie zamówienia dodatkowego od zamówienia podstawowego wymagałoby poniesienia niewspółmiernie wysokich kosztów. Tak, więc zamawiający zawsze musi udowodnić niemożność przewidzenia tych prac i ich konieczność wykonania w kontekście zamówienia podstawowego. Co ważne, zamówień tych można udzielić tylko w sytuacji kiedy formą wynagrodzenia jest forma kosztorysowa, przy ryczałcie nie ma robót dodatkowych o czym niektórzy zapominają. Wynagrodzenie kosztorysowe wynagrodzenie kosztorysowe ustala się na podstawie zestawienia planowanych prac i przewidywanych kosztów. Wskazane w nim rodzaje i ilości planowanych nakładów wynikają z tzw. przedmiaru nakładów ustalonego odrębnie dla każdego ich rodzaju. Jest to forma wynagrodzenia, która powala zwiększyć kwotę świadczenia określoną w umowie dopuszcza tzw. roboty dodatkowe.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont balkonów wraz z wymianą balustrad w budynku mieszkalnym
Ogłoszenie premium 18 dni do końca13.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 17 dni do końca12.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Odrębny problem to kwestia dokumentu, jaki ma łączyć obie strony. W tej materii często dochodzi do błędów. Otóż bez względu na wartość robót dodatkowych zamawiający zawsze powinien sporządzać odrębną umową nigdy zaś aneks do umowy. Aneks byłby złamaniem przepisów art. 140 ust.1 i 3 gdzie zapisano, że zakres świadczenia wykonawcy wynikający z umowy jest tożsamy z jego zobowiązaniem zawartym w ofercie. Zaś umowa jest nieważna w części wykraczającej poza określenie przedmiotu zamówienia zawarte w specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Nasuwa się także pytanie, co w sytuacji, kiedy wartość robót dodatkowych nie przekracza 14 000 euro. Otóż wówczas zamawiający udziela takie zamówienia poza ustawą, co jednak nie zmienia faktu, że należy sporządzić odrębną umowę. W sytuacji, kiedy wartość robót dodatkowych przekracza 14 000 euro zamawiający jest zobowiązany udzielić tego zamówienia w trybie z wolnej ręki zgodnie z przepisami kreślonymi w ustawie a więc powinien wysłać zaproszenie do wykonawcy przeprowadzić z nim negocjacje zażądać przynajmniej oświadczenia z art.22 i sporządzić na tę okoliczność umowę. Zamawiający nie powinien zapominać, że każdorazowo bez względu na wartość robót dodatkowych powinien on sporządzić protokół konieczności oraz kosztorys.