Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy- Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 171 poz. 1058), do postępowań o udzielenie zamówienia publicznego i konkursów wszczętych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe, z wyjątkiem przepisów dotyczących zmiany ogłoszeń, zmiany treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia, poprawiania omyłek w ofercie i przesłanek odrzucenia oferty.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę środków czystości w roku 2025
Ogłoszenie premium 0 dni do końca15.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 26 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
W odniesieniu do umów w sprawie zamówienia publicznego zastosowanie znajduje art. 4 ust. 4 wyżej wskazanej ustawy, który stanowi iż do umów w sprawach zamówień publicznych zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, stosuje się przepisy dotychczasowe.
Wobec powyższego zasadnym jest twierdzenie, że do umów o zamówienie publiczne zawartych od dnia 24 października 2008 r. stosuje się przepisy wprowadzone nowelizacją z dnia 04 września 2008r.
Zasada.
Do umów zawartych od dnia 24 października 2008 r. znajduje zastosowanie art. 144 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych w nowym, nadanym nowelizacją z dnia 04 września 2008r., brzmieniu nawet wówczas, gdy przetarg został ogłoszony przed datą wejścia w życie nowelizacji lub gdy wykonawca został wybrany przed wejściem w życie wskazanej ustawy ale umowa przed wejściem nowelizacji w życie nie została jeszcze podpisana.
Biorąc pod uwagę wskazaną zasadę zmiana umowy zawartej od dnia 24 października 2008 r. będzie możliwa tylko wówczas, gdy w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia zamawiający przewidzi taką możliwość oraz określi warunki tej zmiany. Natomiast jeżeli przykładowo zamawiający nie przewidzi w umowie możliwości zmiany asortymentu dostawy z powodów zaprzestania produkcji sprzętu objętego dostawą modyfikacja umowy nie będzie możliwa bez względu na utrzymanie ceny realizacji zamówienia. Warunkiem umożliwiającym dokonanie zmiany postanowień zawartej umowy w stosunku do treści oferty na podstawie której wybrano wykonawcę jest określenie nie tylko okoliczności, z których zmiana umowy wynika, ale również dokładny opis przewidywanej zmiany treści umowy i jej dopuszczalny zakres.
Podstawa prawna;
- ustawa z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy- Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 171 poz. 1058),
- ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm).
-
Zasady liczenia terminów na gruncie ustawy PZP
Zamówienia publiczneProwadząc procedury przetargowe zamawiający są zobowiązani zachować określone w ustawie terminy. Sprawą istotną jest prawidłowy sposób liczenia tych terminów. Zgodnie z zapisem art. 14 ustawy PZP do czynności podejmowanych przez zamawiającego i wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy ustawy Kodeks Cywilny.