Przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 Nr 223 poz. 1655 z późniejszymi zmianami) jako jedną z podstawowych zasad udzielania zamówień ustanawiają zasadę swobodnej konkurencji (art. 7 wskazanej ustawy). Stosownie do postanowień zawartych w art. 7 Prawa zamówień publicznych Zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców. Czynności związane z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia wykonują osoby zapewniające bezstronność i obiektywizm.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej podposadzkowej na poziomie piwnic
Ogłoszenie premium 6 dni do końca29.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Uwzględniając powyższe stwierdzić należy, że ustawodawca szczególny nacisk położył na zapewnienie równych szans wśród podmiotów ubiegających się o uzyskanie zamówienia publicznego oraz ograniczył możliwość udziału w procedurze udzielenia zamówienia po stronie zamawiającego wyłącznie do osób neutralnych, niestronniczych dla danej grupy wykonawców ubiegających się o uzyskanie zamówienia publicznego.
Przepisem szczególnie ograniczającym udział przedstawicieli zamawiającego w procedurze udzielenia zamówienia publicznego jest art. 17 ust. 1, który zawiera katalog sytuacji skutkujących obligatoryjnym wyłączeniem przedstawicieli zamawiającego z procedury udzielenia zamówienia publicznego. Podkreślić należy, że naruszenia wskazanego przepisu wiąże się z odpowiedzialnością karną (patrz: art. 17 ust. 2 PZP). Jednak art. 17 nie wyklucza wykonawców z ubiegania się o uzyskanie zamówienia publicznego, którzy mają rodzinne powiązania z pracownikami zamawiającego uczestniczącymi w procedurze udzielenia zamówienia publicznego. Aby nie ograniczać konkurencji wśród wykonawców, to przedstawiciel zamawiającego mający powiązania rodzinne z wykonawcą musi wyłączyć się z procedury udzielenia zamówienia publicznego. Sytuacje skutkujące wykluczeniem wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielnie zamówienia publicznego określa art. 24 ust. 1 i ust. 2 Prawa zamówień publicznych.
Zasada:
W przypadku prowadzenia przetargu nieograniczonego (lub każdego innego trybu określonego w art. 10 ustawy Prawo zamówień publicznych) jeżeli po stronie zamawiającego występuje osoba powiązana rodzinnie z wykonawcą składającym ofertę, wykonawca nie podlega wykluczeniu. To pracownik zamawiającego podlega wyłączeniu z dalszego udziału w procedurze wyboru wykonawcy danego zamówienia publicznego.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm).
-
Zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych
Zamówienia publiczneW dniu 22 grudnia 2009 r. wejdzie w życie większość przepisów wprowadzonych ustawą z dnia 05 listopada 2009 r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 206 poz. 1591). Przedstawiamy zmiany jakie wprowadzono w ustawie.