Partnerzy serwisu:
Jednym z warunków udziału w postępowaniu, jest posiadanie przez wykonawców określonej zdolności finansowej.

Według rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane w celu potwierdzenia opisanego przez zamawiającego warunku znajdowania się przez wykonawcę w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia, zamawiający może żądać następujących dokumentów:

- sprawozdania finansowego albo jego części

- informacji banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej

- opłaconej polisy, a w przypadku jej braku innego dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności

Zmieniony przepis stanowi, że jeżeli z uzasadnionej przyczyny wykonawca nie może przedstawić dokumentów dotyczących sytuacji finansowej i ekonomicznej wymaganych przez zamawiającego, może przedstawić inny dokument, który w wystarczający sposób potwierdza spełnianie opisanego przez zamawiającego warunku. Wątpliwości budzi pojęcie "uzasadnionej przyczyny". Tak na prawdę to zamawiający będzie musiał zdecydować a wykonawca przekonać go do tego, żeby dopuścił inny dokument czyli uznał, że wykonawca znalazł się w sytuacji, w której nie mógł z przyczyn obiektywnych dostarczyć wymaganego dokumentu.

W praktyce da się ten przepis zastosować w dwóch przypadkach. Jeżeli wykonawca jest podmiotem, który nie jest zobowiązany do sporządzania sprawozdania finansowego, wówczas będzie mógł przedstawiać roczne sprawozdanie, tzw. PIT. I drugi przypadek, kiedy zamiast informacji z banku wykonawca przedstawi np. wyciąg z konta, który to dokument potwierdzi saldo na koniec danego miesiąca.

W przypadku polisy ów przepis nie będzie miał zastosowania dlatego, że rozporządzenie nie określa zamkniętego katalogu dokumentów potwierdzających, że wykonawca jest ubezpieczony. Takimi dokumentami mogą być polisa, nota pokrycia, legitymacja ubezpieczeniowa lub aneks do polisy zwiększający kwotę ubezpieczenia.

  • Jak ocenić oferty zagranicznych wykonawców?

    Przetargi krok po kroku
    Małgorzata Skóra, prawnik, członek Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Konsultantów ds. Zamówień Publicznych, kierownik Wydziału Zamówień w spółce sektora energetycznego
    Gdy przewidujesz udział w postępowaniu wykonawców lub konsorcjów wykonawców zagranicznych, powinieneś np. w ogłoszeniu lub zaproszeniu do udziału w postępowaniu wskazać, po jakim kursie będziesz przeliczał wskazane w ofertach lub wnioskach o dopuszczenie do udziału w postępowaniu wartości pieniężne wyrażone w innych walutach.
  • Jaki tryb przetargu wybrać?

    Przetargi krok po kroku
    Daniel Wycinka *
    Każde zamówienie publiczne o wartości powyżej równowartości kwoty 14.000 euro może być udzielone po przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego.
  • Bezpłatna platforma aukcyjna

    Komunikaty
    Marek Okniński
    Procedura aukcji elektronicznej stanowi formę swoistej dogrywki dla wykonawców, którzy złożyli oferty w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego prowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego, przetargu ograniczonego lub negocjacji z ogłoszeniem.