W związku z normą wyrażoną w art. 26 ust. 2b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (teks jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 z późn. zm.) wykonawca zamówienia publicznego może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonywaniu zamówienia.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont klatki schodowej
Ogłoszenie premium 9 dni do końca02.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym
Ogłoszenie premium 8 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Przykładowo, z powyższego prawa wykonawcy nie mogą korzystać, gdy przedmiotem zamówienia jest świadczenie usług z zakresu ochrony, które mogą wykonywać jedynie podmioty posiadające stosowne koncesje. Wymogi dotyczące posiadania koncesji na świadczenie usług z zakresu ochrony mienia musi spełniać bowiem wykonawca zamówienia a nie inny podmiot.
Zapamiętaj!
Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych warunki tam przewidziane musi spełniać wykonawca zamówienia publicznego. Nie może w tym zakresie powoływać się (stosownie do brzmienia art. 26 ust. 2b wskazanej powyżej ustawy) na zdolności innych podmiotów, ponieważ przepis ten dotyczy jedynie warunku wiedzy i doświadczenia, potencjału technicznego, osób zdolnych do wykonania zamówienia oraz zdolności finansowych.
W art. 26 ust. 2b ustawy Prawo zamówień publicznych nie przewidziano, aby wykonawca mógł polegać na uprawnieniach podmiotu trzeciego do prowadzenia określonej działalności gospodarczej podlegającej reglamentacji. Wprawdzie w doktrynie podnoszone są wątpliwości co do generalnego wyłączenia przez ustawodawcę możliwości powoływania się na zdolności innych podmiotów w tym zakresie, jednak, co do zasady, za wiążący przyjmowany jest pogląd, że za niedopuszczalne należy uznać poleganie na uprawnieniach podmiotu trzeciego, jeżeli wykonanie zamówienia w całości wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Taka sytuacja mogłaby być kwalifikowana jako obejście prawa.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010r. Nr 113 poz. 759); wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 02 lipca 2010 r. sygn akt: KIO/1186/10.
-
Jak wykonawca może uzasadnić konieczność utajnienia informacji?
Przetargi krok po krokuCo do zasady postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego jest jawne. Istnieje jednak możliwość utajnienia referencji oraz informacji dotyczących ich wystawców. -
Zapowiadana zmiana stawek VAT a wynagrodzenie wykonawcy
Przetargi krok po krokuObowiązek zapłaty zwiększonego wynagrodzenia przez zamawiającego na skutek zmiany stawek VAT może wynikać jedynie ze stosownego zapisu umowy, w którym zamawiający przewidział możliwość zmiany umowy w przypadku zmiany stawki VAT. -
Dokument zawierający nieprawdziwe informacje nie podlega uzupełnieniu
Zamówienia publiczneZamawiający nie może wezwać wykonawcy do przedstawienia innego dokumentu jeżeli stwierdzi, że złożony w ofercie przetargowej dokument zawiera nieprawdziwe informacje. -
Jak przeprowadzić postępowanie o zamówienie publiczne na zajęcia językowe?
Przetargi krok po krokuOpisując przedmiot zamówienia, jesteś zobowiązany stosować nazwy i kody określone we Wspólnym Słowniku Zamówień (CPV). Celem tego jest określenie przedmiotu zamówienia w sposób jednoznaczny, dzięki czemu wykonawcy niezależnie od kraju pochodzenia i używanego języka są w stanie właściwie go zidentyfikować.