Podczas szkolenia prowadzący poinformował uczestników, iż gwarancja ubezpieczeniowa, w której jest zapis "gwarant zapłaci [...] gdy wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust 3 ustawy, nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust 1 ustawy, lub pełnomocnictw, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie " jest nieważna. Szkolący poinformował, że jeśli wskazany powyżej zapis znajduje się w gwarancji to powoduje, że gwarancja staje się gwarancją warunkową poprzez użycie sformułowania "chyba że". Czy słuszne jest takie rozumowanie i należy tak wniesione wadium uważać za nieważne bo gwarancja jest warunkowa ?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 0 dni do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Ustawa z dnia 04 września 2008r. o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 23 września 2008 r. Nr 171 poz. 1058) wprowadziła między innymi nową okoliczność utraty wadium przez wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego. Ustawodawca w art. 46 ust. 4a zawarł zobowiązanie zamawiającego do zatrzymania wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych nie złożył dokumentów lub oświadczeń, o których mowa w art. 25 ust. 1 lub pełnomocnictw, chyba że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie. Wskazany przepis został wprowadzony do Prawa zamówień publicznych w celu ograniczenia praktyki polegającej na celowym nieuzupełnianiu dokumentów na wezwanie skierowane przez zamawiającego. Brak uzupełniania dokumentów w poprzednim stanie prawnym niejednokrotnie wynikał bowiem z zamiaru doprowadzenia do wyboru droższej oferty, złożonej przez wykonawców działających w nieformalnym porozumieniu. W związku z rozszerzeniem katalogu okoliczności skutkujących zatrzymaniem wadium, w przypadku gdy wykonawca wniesie wadium w formie gradacji ubezpieczeniowej z jej treści musi jednoznacznie wynikać, że obejmuje ona wszystkie okoliczności utraty wadium przewidziane ustawą Prawo zamówień publicznych (w tym zawarte w art. 46 ust. 4a tej ustawy).
Ponieważ w art. 46 ust. 4a ustawodawca użył zwrotu "chyba, że udowodni, że wynika to z przyczyn nieleżących po jego stronie", nie można się zatem zgodzić z tezą, iż gwarancja zawierająca taki zapis jest wadliwa.
Zatem nie można zgodzić się z argumentacją, iż gwarancja jest nieważna ponieważ ma charakter warunkowy. Wskazany zapis należy odczytywać jako realizację prawa do zatrzymania wadium jedynie w sytuacji winy wykonawcy w nieuzupełnieniu dokumentów. Bezsprzecznie wskazany zapis nie stanowi o zapadalności gwarancji pod warunkiem zaistnienia okoliczności innych niż wskazane w przepisach ustawy Prawo zamówień publicznych, zatem nie stanowi tez o jej nieważności.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 z późn. zm.)
-
Zamawiający może ustalić termin wypłaty kwoty gwarancyjnej
Zamówienia publiczneZamawiający uprawniony jest do określenia w treści SIWZ terminu w jakim kwota gwarancji musi zostać wypłacona jeżeli zostaną spełnione przesłanki nakazujące jej wypłacenie. -
Sprawdź, w jakiej sytuacji zamawiający ma prawo do zatrzymania wadium
Przetargi krok po krokuZatrzymanie wadium jest niejako sankcją za niestosowanie się wykonawcy do obowiązków wynikających wprost z ustawy Pzp, mających na celu wykazanie spełnienia warunków udziału w postępowaniu. -
Kiedy można zatrzymać wadium?
Przetargi krok po krokuZamawiający zatrzymuje wadium wraz z odsetkami, jeżeli wykonawca w odpowiedzi na wezwanie, nie złożył wymaganych dokumentów, oświadczeń lub pełnomocnictw. Obowiązek zatrzymania wadium nie zachodzi, jeżeli wykonawca udowodni, że wynikło to z przyczyn nieleżących po jego stronie. -
Praktyczne rady, jak udzielić zamówienia podzielonego na etapy
Przetargi krok po krokuPowinieneś podać maksymalny termin realizacji zamówienia obejmujący wykonanie całości robót objętych zamówieniem, ewentualnie ograniczyć się do podania tylko daty rozpoczęcia robót (początkowej dla 1 etapu) i/lub daty zakończenia robót (maksymalnej dla 2 etapu).