Postanowienia zawarte w § 2 ust. 1 pkt. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2009 r. Nr 226 poz. 1817), przedkładane przez wykonawcę zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej winno być wystawione nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert. W praktyce często spotykana jest sytuacja, w której na uprzednio wydanym zaświadczeniu zawierane jest potwierdzenie jego aktualności bez wydawania nowego dokumentu. W wielu gminach potwierdzenie aktualności zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej składane jest przez upoważnionych pracowników urzędu gminy. W przypadku zaistnienia wskazanej powyżej sytuacji wielu zamawiających zgłasza zapytanie: czy fakt podpisania potwierdzenia aktualności zaświadczenia przez pracownika urzędu gminy a nie przez jej burmistrza może stanowić podstawę do wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu? W ocenie Zespołu Arbitrów Urzędu Zamówień Publicznych wykluczenie wykonawcy z takiego powodu jest bezzasadne.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 3 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 5 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Zespół Arbitrów orzekając w sprawie znak: UZP/ZO/0-3744/05 ustalił, że zamawiający błędnie uznał, iż zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej jest nieważne, jeżeli podpis pod potwierdzeniem jego aktualności składa pracownik urzędu gminy a nie burmistrz.
Członkowie składu orzekającego zwrócili w wydanym wyroku uwagę na art. 268a Kodeksu Postępowania Administracyjnego, zgodnie z którym organ administracji publicznej może w formie pisemnej upoważniać pracowników kierowanej jednostki organizacyjnej do załatwiania spraw w jego imieniu w ustalonym zakresie, a w szczególności do wydawania decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń. Wobec powyższego burmistrz może upoważnić pracownika urzędu do załatwienia spraw w jego imieniu. Fakt braku takiego upoważnienia w ofercie nie może również prowadzić do uznania zaświadczenia podpisanego przez upoważnionego pracownika za nieważne. Konkluzję odnośnie ważności zaświadczenia, pomimo braku załączonego pełnomocnictwa dla podpisującego pracownika Zespół Arbitrów oparł na wyrokach:
- Sądu Najwyższego z dnia 11 października 1996 r. (III RN 8/96),
- Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 23 kwietnia 1996 r. (S.A./Po1555/95).
Ze wskazanych wyroków wynika, że istnienie bądź brak upoważnienia jest okolicznością, która podlega udowodnieniu. Wobec powyższego Zespół Arbitrów zwrócił uwagę, iż zamawiający zaprzeczył istnieniu takiego upoważnienia, jednak nie przedstawił, poza swoim zdaniem, żadnych innych dowodów potwierdzających brak upoważnienia dla pracownika, który poświadczył aktualność zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Zespół Arbitrów uzasadniał, iż zamawiający powinien przed podjęciem decyzji o wykluczeniu wykonawcy zbadać czy pracownik urzędu gminy potwierdzający aktualność zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej posiada stosowne upoważnienie do dokonywania przedmiotowej czynności.
-
Czy zamawiający może żądać od wykonawcy wpisu do ewidencji działalności gospodarczej?
Przetargi krok po krokuW przypadku osób fizycznych nie ma obecnie możliwości żądania wpisu do ewidencji działalności gospodarczej na etapie ofert. -
Upewnij się, czy wykonawca spełnia warunki udziału w postępowaniu
Przetargi krok po krokuW myśl przepisu art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się wykonawców, którzy nie wykazali spełniania warunków udziału w postępowaniu. -
Czy wykonawca może złożyć certyfikaty w języku angielskim?
Przetargi krok po krokuZgodnie z rozporządzeniem dokumenty sporządzone w języku obcym wykonawca ma obowiązek złożyć wraz z tłumaczeniem na język polski. -
Obowiązuje nowy wzór protokołu postępowania o zamówienie publiczne
Zamówienia publiczneW dniu 11 grudnia 2010 r. weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 26 października 2010 r. w sprawie protokołu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (Dz. U. z 2010 r. Nr 223 poz. 1458). Zamówienia publiczne wszczęte od daty wejścia w życie rozporządzenia objęte są jego regulacjami.