Długość terminu związania ofertą uzależniona jest od rodzaju i wartości zamówienia publicznego. Zamawiający nie może, poprzez postanowienia zawarte w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, określić dłuższych terminów związania ofertą niż określone w Prawie zamówień publicznych. Natomiast stosownie do postanowień art. 85 ust. 2 przedłużenie terminu związania ofertą możliwe jest tylko raz, maksymalnie o 60 dni. Wskazana ilość dni przedłużenia terminu związania ofertą nie jest uzależniona od rodzaju zamówienia czy jego wartości a wyłącznie od decyzji zamawiającego. Warto zauważyć, że w przypadku gdy zamawiający przedłuża uprzednio wyznaczony termin związania ofertą, wykonawca może nie zgodzić się na nowo wyznaczony okres bez konsekwencji utraty wadium.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie projektów i kosztorysów
Ogłoszenie premium 2 dni do końca25.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 8 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Ocena Trybunału Konstytucyjnego dotycząca możliwości zawarcia umowy po terminie związania ofertą
Jeżeli pomimo przedłużenia terminu związania ofertą nie uda się podpisać umowy z wybranym wykonawcą, powstaje wątpliwość formalno - prawna czy jest to możliwe po upływie terminu związania ofertą. Zagadnienie dopuszczalności zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego po upływie terminu związania wykonawcy złożoną w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego ofertą rozstrzygnęło postanowienie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 24 lutego 2010 r. (sygn. akt SK 22/08). Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego, analiza przepisu art. 94 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 24 października 2008 r., tj. od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 4 września 2008 r. o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 171, poz. 1058), wskazuje, iż ustawodawca zrezygnował z wyznaczenia maksymalnego terminu, w którym powinna zostać zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego, poprzestając jedynie na określeniu terminów minimalnych, przed upływem których umowa taka nie może zostać zawarta.
W ocenie Trybunału Konstytucyjnego nie może budzić wątpliwości, iż upływ terminu związania ofertą nie stanowi przeszkody do zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego.
Postanowienia Trybunału Konstytucyjnego stwierdzają, że jeśli wykonawca, który już nie jest związany ofertą, nadal jednak podtrzymuje jej warunki i nie odmawia podpisania umowy, to możliwe jest jej zawarcie bez narażania się na niebezpieczeństwo naruszenia przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 223 poz. 1655 z późn. zm.).
-
Kiedy jest możliwa zmiana umowy w trakcie realizacji zamówienia?
Przetargi krok po krokuDopuszczenie wprowadzenia istotnej zmiany do zawartej umowy wymaga przewidzenia takiej możliwości oraz określenia warunków dokonania takiej zmiany w ogłoszeniu o zamówieniu lub w siwz. -
Oferta bez wzoru umowy - konsekwencje dla wykonawcy
Zamówienia publiczneZamawiający nie może skutecznie odrzucić oferty wykonawcy, który pomimo nałożenia takiego obowiązku postanowieniami siwz nie załączył do oferty zaparafowanego wzoru umowy. -
Czy i kiedy można aneksować umowę w zakresie stawki VAT?
Przetargi krok po krokuCzy umowa poprzetargowa zawarta przed wejściem w życie ustawy o zmianie stawki podatku VAT może być aneksowana co do wysokości należnego podatku? -
Dowiedz się, jak liczyć termin związania ofertą
Zamówienia publiczneW terminie związania ofertą wykonawca zobowiązany jest, pod sankcją utraty wadium, dotrzymać warunków realizacji zamówienia zawartych w złożonej ofercie.