W odróżnieniu od terminu realizacji zamówienia bądź sposobu oceny ofert, warunki gwarancji nie są obligatoryjnym elementem, jaki musi zostać określony przez zamawiającego. Wskazana w art. 36 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych obowiązkowa zawartość siwz w sposób bezpośredni nie odnosi się do konieczności określenia warunków gwarancji wymaganych na rzeczy objęte przedmiotem zamówienia. Zatem brak określenia przez zamawiającego warunków gwarancji nie jest przeszkodą w rozpoczęciu procedury udzielenia zamówienia publicznego .
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "MURANÓW" ogłasza przetarg nieograniczony na remont dachu oraz elewacji
Ogłoszenie medium 24 dni do końca16.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Ogólne warunki w zakresie dotyczącym gwarancji jakości określa ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 577 §1 KC jako obowiązki gwaranta (sprzedawcy), który wydał kupującemu (zamawiający) dokument gwarancji, co do jakości rzeczy sprzedanej, poczytuje się w razie wątpliwości, że wystawca dokumentu (gwarant) jest obowiązany do usunięcia wady fizycznej rzeczy lub do dostarczenia rzeczy wolnej od wad, jeżeli wady te ujawnią się w ciągu terminu określonego w gwarancji.
Jeżeli w gwarancji nie zastrzeżono innego terminu, okres gwarancji wynosi jeden rok licząc od dnia, kiedy rzecz została kupującemu wydana (art. 577 § 2 KC).
Zatem za niewłaściwy należy uznać wymóg obligujący wykonawców ubiegających się o uzyskanie zamówienia publicznego do udzielenia gwarancji na okres krótszy niż wskazany w Kodeksie Cywilnym - należy dążyć do uzyskania dłuższego okresu gwarancji. Jeżeli postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone jest w jednym z trybów umożliwiających prowadzenie negocjacji (dialogu), można między innymi negocjować warunki udzielanej gwarancji. Prowadząc postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający powinien żądać przedstawienia w składanych ofertach warunków udzielenia gwarancji jakości na rzeczy objęte zamówieniem. Przedstawione warunki gwarancji muszą spełniać wymogi określone przez zamawiającego.
Prawo zamówień publicznych Znowelizowana ustawa Prawo zamówień publicznych - tekst jednolity
Określając dodatkowe warunki gwarancji można żądać np.:
- wydłużenia terminu obowiązywania gwarancji do okresu wskazanego w SIWZ,
- naprawy sprzętu w siedzibie zamawiającego, a gdy jest to niemożliwe przekazanie na czas naprawy sprzętu zastępczego o parametrach nie gorszych niż sprzęt przekazany do naprawy gwarancyjnej,
- wymiany sprzętu na wolny od wad,
- czasu reakcji serwisu gwarancyjnego zgodnego z określonym przez zamawiającego w SIWZ,
- dokonywania bezpłatnych przeglądów gwarancyjnych oraz konserwacji sprzętu w okresie gwarancji,
- dostawy w okresie gwarancji materiałów eksploatacyjnych w ramach ceny realizacji zamówienia.
W przypadku, gdy zamawiający wymaga zaoferowania terminu gwarancji dłuższego niż określony w Kodeksie Cywilnym lub, gdy termin udzielonej gwarancji jest jednym z kryteriów oceny w trakcie publicznego otwarcia ofert należy obowiązkowo odczytać udzielony przez danego wykonawcę okres gwarancji.
Znajdź najlepszy przetarg dla swojej firmy Oferty przetargów z całego kraju
-
Jak zaksięgować zatrzymaną kwotę wadium przetargowego?
Zamówienia publiczneZamawiający nie może ograniczać prawa wykonawcy do swobodnego wyboru sposobu wniesienia wadium spośród możliwych form przewidzianych przepisami ustawy. -
Kryteria i sposób oceny ofert
Zamówienia publiczneObowiązkiem zamawiającego jest zamieszczenie w treści SIWZ jednoznacznego i wyczerpującego opisu kryteriów oceny ofert wraz z podaniem znaczenia tych kryteriów i sposobu ich oceny. -
Jak sprawdzić, czy wykonawca dysponuje osobami zdolnymi do realizacji zamówienia?
Przetargi krok po krokuW celu potwierdzenia warunków udziału w postępowaniu w zakresie dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia możesz żądać od wykonawców wykazu osób, które będą uczestniczyć w wykonywaniu zamówienia. -
Czy przedstawiciel wykonawcy może się wykazać dostawami realizowanymi na terenie innego kraju UE?
Przetargi krok po krokuNie ma znaczenia na jakim terytorium realizowane były dostawy. Ważne jest, by ich zakres odpowiadał wymaganiom zamawiającego oraz aby należyta realizacja dostaw została potwierdzona stosownym dokumentem.