Uwzględniając powyższe wskazać należy, że żądanie przez zamawiającego aby wykonawcy przedłożyli w składanej ofercie zaparafowany wzór umowy należy uznać za nieuzasadnione i nie znajdujące podstaw w ustawie Prawo zamówień publicznych oraz wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych. Powyższe wynika z treści normy wyrażonej w art. 25 ust. 1 Prawa zamówień publicznych. Wskazany przepis jednoznacznie stanowi, że w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego zamawiający może żądać od wykonawcy wyłącznie oświadczeń lub dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia postępowania, a potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu lub wymagań dotyczących zamawianych dostaw, usług lub robót budowlanych.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 0 dni do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Suwałkach ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę i montaż wyposażenia placów zabaw oraz siłowni zewnętrznych
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Katalog dokumentów jakich zamawiający może żądać na potwierdzenie wyżej wskazanych wymagań został określony w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 30.12.2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U. z 2009 r. Nr 226 poz. 1817).
Analizując wskazane rozporządzenie nie znajdujemy podstaw do wymagania od wykonawców załączenia do oferty zaparafowanego wzoru umowy (również oświadczenie o akceptacji treści warunków umowy nie mieści się w katalogu zawartych w rozporządzeniu dokumentów).
Podstawa prawna: ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 z późn. zm.).
-
Zlecenie wykonania dokumentacji projektowej
Zamówienia publiczneUsługi projektowe nie są usługami powtarzającymi się okresowo nawet w sytuacji, gdy zamawiający zleca wykonanie kilku projektów z tej samej branży budowlanej. -
Rachunek opłaty skarbowej od pełnomocnictwa
Zamówienia publiczneWykonawca wnosząc odwołanie do KIO zobowiązany jest do uiszczenia opłat. -
Wykonawca nie zrealizował na czas zamówienia nie ze swojej winy - czy musi zapłacić karę umowną?
Przetargi krok po krokuKara umowna jest dodatkowym zastrzeżeniem umownym, wprowadzanym do umowy w ramach swobody kontraktowania. W pewnych sytuacjach wykonawca może negocjować z zamawiającym obniżenie kary umownej. -
Czy i kiedy można aneksować umowę w zakresie stawki VAT?
Przetargi krok po krokuCzy umowa poprzetargowa zawarta przed wejściem w życie ustawy o zmianie stawki podatku VAT może być aneksowana co do wysokości należnego podatku?