Pytanie
Zamierzamy w roku przyszłym przeprowadzić remonty instalacji elektrycznej w kilku budynkach komunalnych. Koszt wykonania dokumentacji projektowej dla poszczególnych budynków nie przekracza równowartości 14.000 euro. Jednak w przypadku łącznego zsumowania wynagrodzeń przewidzianych dla projektantów za opracowanie dokumentacji we wszystkich budynkach, w których planujemy wykonanie remontu, kwota 14.000 euro zostaje wyraźnie przekroczona. Prosimy o opinię, czy w przedstawionej sytuacji należy stosować do wyboru wykonawcy dokumentacji projektowej procedury przewidziane w ustawie Prawo zamówień publicznych, czy też można zastosować art. 4 pkt. 8 i wybrać wykonawców bez potrzeby organizowania przetargu ?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 0 dni do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Wykonanie dokumentacji projektowej jest usługą w rozumieniu definicji zawartej w art. 2 pkt. 10 ustawy Prawo zamówień publicznych. Zatem wartość zamówienia powinna zostać ustalona z poszanowaniem zasad określonych w art. 34 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. Wskazany artykuł dotyczy jednak usług powtarzających się okresowo. Tymczasem usługi projektowe z całą pewnością nie są usługami powtarzającymi się okresowo nawet w sytuacji, gdy zamawiający zleca wykonanie kilku projektów z tej samej branży budowlanej. Należy bowiem zauważyć, że każda dokumentacja projektowa stanowi odrębne, zindywidualizowane opracowanie. Zamawiający powinien traktować opracowanie dokumentacji projektowej (nawet w tej samej branży) dla każdego z budynków jako odrębne zamówienia.
Nie zachodzi w analizowanym przypadku obowiązek sumowania zamówienia, dlatego też zamawiający może traktować każdy z zamawianych projektów jako udzielanie zamówienia o wartości do 14.000 euro. Zamawiający ma zatem możliwość skorzystania z dyspozycji zawartej w art. 4 pkt. 8 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Możliwe jest jednak np. w celu zapewnienia transparentnych zasad wyboru wykonawców dokumentacji projektowych, przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z wykorzystaniem regulacji określonych w art. 83 ust. 2 Prawa zamówień.
Wskazany przepis umożliwia zamawiającemu przeprowadzenie postępowania w jednym z trybów konkurencyjnych przewidzianych ustawą Prawo zamówień publicznych, z dopuszczeniem składania ofert częściowych, zaś ust. 3 tego artykułu dopuszcza określenie przez zamawiającego liczby części, na które wykonawcy mogą składać oferty częściowe. Jeżeli zamawiający zdecyduje się na zorganizowanie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, wartością zamówienia będzie suma wartości wszystkich jego części.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. Nr 113 poz. 759 z późn. zm.).
-
Wykonawca nie zrealizował zamówienia dla jednostki budżetowej gminy - czy należy go wykluczyć z postępowań innych jednostek tej samej gminy?
Przetargi krok po krokuGminna jednostka budżetowa, zawierając umowy w sprawie zamówienia publicznego, działa w ramach osobowości prawnej gminy. A zatem oznacza to, że gmina jest zamawiającym działającym za pośrednictwem własnej jednostki budżetowej. -
Czym są usługi powtarzające się okresowo?
Przetargi krok po krokuW przypadku zamówień na dostawy lub usługi powtarzające się okresowo ustawa Pzp nakazuje sumowanie wartości zamówień udzielanych w ciągu roku. -
Forma oferty nie stanowi podstawy do jej odrzucenia
Zamówienia publiczneNiezgodność formy oferty z wymogami zawartymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia nie stanowi podstaw do jej odrzucenia na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych. -
Oferta bez wzoru umowy - konsekwencje dla wykonawcy
Zamówienia publiczneZamawiający nie może skutecznie odrzucić oferty wykonawcy, który pomimo nałożenia takiego obowiązku postanowieniami siwz nie załączył do oferty zaparafowanego wzoru umowy.