Artykuł jest kontynuacją Licytacji nieruchomości cz. I. W poprzednim artykule omówiłem: co to jest sądowa egzekucja z nieruchomości, warunki i okoliczności wyznaczenia terminu licytacji i obwieszczenia o nim oraz wymagania co do uczestnictwa w licytacji.
W niniejszym artykule omówię: przebieg licytacji oraz skutki nabycia nieruchomości, a także okoliczności wyznaczenia drugiej licytacji.
Przetarg (licytacja) odbywa się ustnie. Postąpienie nie może wynosić mniej niż jeden procent ceny wywołania, z zaokrągleniem wzwyż do pełnych złotych. Zaofiarowana cena przestaje wiązać, gdy inny licytant zaofiarował cenę wyższą. Po trzecim obwieszczeniu komornik zamyka przetarg i informuje, kto zaofiarował najwyższą cenę. Jeżeli licytacja przebiegła prawidłowo Sąd wydaje postanowienie o przybiciu prawa własności nieruchomości.
Ogłoszenia z kategorii Syndycy i Komornicy
-
Syndyk Masy Upadłości zaprasza do składania ofert na zakup prawa własności lokalu mieszkalnego położonego w Sandomierzu, przy ul. Słowackiego 11
Ogłoszenie premium 3 dni do końca27.11.2024
WARSZAWA, MazowieckieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze -
Syndyk Masy Upadłości ogłasza przetarg na sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości
Ogłoszenie premium 9 dni do końca03.12.2024
WARSZAWA, MazowieckieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze
Licytant nie musi osobiście uczestniczyć w przetargu. W takim przypadku wymagane jest ustanowienie pełnomocnika według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Pełnomocnictwo do udziału w przetargu powinno być stwierdzone dokumentem z podpisem urzędowo poświadczonym. Podpisy na pełnomocnictwach udzielonych przez państwowe jednostki organizacyjne lub jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego oraz na pełnomocnictwach udzielonych adwokatom lub radcom prawnym nie wymagają poświadczenia.
Po uprawomocnieniu się postanowienia o przybiciu komornik wzywa licytanta, który uzyskał przybicie (nabywcę), aby w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania wezwania złożył na rachunek depozytowy Ministra Finansów cenę nabycia z potrąceniem rękojmi złożonej w gotówce. Na wniosek nabywcy komornik może oznaczyć dłuższy termin uiszczenia ceny nabycia, nieprzekraczający jednak miesiąca. Jeżeli nabywca nie wykonał w terminie warunków licytacyjnych co do zapłaty ceny, traci rękojmię, a skutki przybicia wygasają. Uiszczoną część ceny zwraca się. Następstwa te sąd stwierdza postanowieniem, na które przysługuje zażalenie.
Po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych lub postanowienia o ustaleniu ceny nabycia i wpłaceniu całej ceny przez Skarb Państwa sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. Prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności przenosi własność na nabywcę i jest tytułem do ujawnienia na rzecz nabywcy prawa własności w katastrze nieruchomości oraz przez wpis w księdze wieczystej lub przez złożenie dokumentu do zbioru dokumentów.
Jeżeli pierwsza licytacja nie doszła do skutku lub nikt uprawniony nie złożył wniosku o przejęcie nieruchomości, komornik na wniosek wierzyciela wyznacza drugą licytację, na której cena wywołania stanowi dwie trzecie sumy oszacowania. Cena ta jest najniższa, za którą można nabyć nieruchomość. Jeżeli również na drugiej licytacji nikt nie przystąpi do przetargu, przejęcie nieruchomości na własność może nastąpić w cenie nie niższej od dwóch trzecich części sumy oszacowania, przy czym prawo przejęcia przysługuje wierzycielowi egzekwującemu i hipotecznemu oraz współwłaścicielowi.
Jeżeli po drugiej licytacji żaden z wierzycieli nie przejął nieruchomości na własność, postępowanie egzekucyjne umarza się i nowa egzekucja z tej nieruchomości może być wszczęta dopiero po upływie 6 miesięcy od daty drugiej licytacji.
dr Tomasz Góra
-
Co to jest sądowa egzekucja z nieruchomości?
Licytacja komorniczaObwieszczenie o licytacji komornik sądowy zamieszcza, co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem na stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń sądu sprawującego nadzór nad egzekucją z nieruchomości, w lokalu organu gminy właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej (centralnego organu samorządu zawodowego komorników pod adresem: https://licytacje.komornik.pl). -
Kupowanie ruchomości od syndyka
zbywania ruchomościCo zazwyczaj sprzedają syndycy? Ponieważ najwięcej upadłości dotyczy osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (tzw. konsumenci), często w skład masy upadłości wchodzą rzeczy stanowiące rzeczy codziennego użytku, które nie są niezbędne upadłemu w gospodarstwie domowym. -
Jak kupić nieruchomość u syndyka?
nieruchomościGeneralnie w polskim systemie prawnym kupno nieruchomości jest stosunkowo bezpieczna operacją, gdyż nad wszystkim czuwa Notariusz, bez którego nie jest możliwe zawarcie prawnie skutecznej transakcji.