Partnerzy serwisu:
Zajęcie egzekucyjne obejmuje jedynie kwoty, co do których ustawodawca nie postanowił, że są ograniczone lub wyłączone spod egzekucji.

Komornik sądowy w toku egzekucji prowadzonej na wniosek uprawnionego wierzyciela na podstawie tytułu wykonawczego, stanowiącego podstawę egzekucji jest uprawnionych do dokonywania zajęć egzekucyjnych np.: z wynagrodzenia za pracę, wierzytelności, świadczeń i innych należności przysługujących dłużnikowi. Zajęcie egzekucyjne obejmuje jedynie kwoty, co do których ustawodawca nie postanowił, że są ograniczone lub wyłączone spod egzekucji. Zgodnie z art. 833 § 6-9 Kodeksu postępowania cywilnego nie podlegają egzekucji:

  1. świadczenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów, świadczenia rodzinne, dodatki rodzinne, pielęgnacyjne, porodowe, dla sierot zupełnych, zasiłki dla opiekunów, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenia integracyjne, świadczenie wychowawcze (tzw. „500+"), świadczenie dobry start, jednorazowe świadczenie, o którym mowa w art. 10 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz. U. z 2020 r. poz. 1329), rodzinny kapitał opiekuńczy, o którym mowa w ustawie z dnia 17 listopada 2021 r. o rodzinnym kapitale opiekuńczym (Dz. U. poz. 2270), oraz dofinansowanie obniżenia opłaty rodzica za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, o którym mowa w art. 64c ust. 1 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2021 r. poz. 75, 952, 1901 i 2270), oraz dodatek osłonowy, o którym mowa w ustawie z dnia 17 grudnia 2021 r. o dodatku osłonowym (Dz. U. z 2022 r. poz. 1);
  2. świadczenia, dodatki i inne kwoty, o których mowa w art. 31 ust. 1 (dla rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczych), art. 80 ust. 1, art. 81, art. 83 ust. 1 i 4, art. 84 pkt 2 i 3 (świadczenia dla rodzin zastępczych oraz prowadzących rodzinny dom dziecka) i art. 140 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, oraz środki finansowe na utrzymanie lokalu mieszkalnego w budynku wielorodzinnym lub domu jednorodzinnego, o których mowa w art. 83 ust. 2 i art. 84 pkt 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, w części przysługującej na umieszczone w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka dzieci i osoby, które osiągnęły pełnoletność przebywając w pieczy zastępczej;
  3. dodatki mieszkaniowe wypłacone na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2133 oraz z 2021 r. poz. 11) oraz dodatki energetyczne wypłacone na podstawie ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne;
  4. zapomogi udzielone na podstawie ustawy z dnia 11 sierpnia 2021 r. o kasach zapomogowo-pożyczkowych (Dz. U. poz. 1666).
  • Co to jest egzekucja sądowa? Co to jest egzekucja administracyjna?

    egzekucja sądowa
    dr Tomasz Góra
    Przybliżamy dwa pojęcia stosowane przy postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika - egzekucja sądowa oraz egzekucja administracyjna.
    W sądzie.
  • Zakup nieruchomości podczas licytacji komorniczej

    Licytacja komornicza
    dr Tomasz Góra
    Komornik sądowy jest uprawniony na drodze publicznej licytacji do sprzedaży nieruchomości.
  • Co to jest sądowa egzekucja z nieruchomości?

    Licytacja komornicza
    dr Tomasz Góra
    Obwieszczenie o licytacji komornik sądowy zamieszcza, co najmniej dwa tygodnie przed jej terminem na stronie internetowej oraz tablicy ogłoszeń sądu sprawującego nadzór nad egzekucją z nieruchomości, w lokalu organu gminy właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości oraz na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej (centralnego organu samorządu zawodowego komorników pod adresem: https://licytacje.komornik.pl).
    Licytacje komornicze w internecie