Tytuł wykonawczy – jest to dokument stanowiący podstawę egzekucji. Bez tego dokumentu egzekucja nie może się toczyć. Dokument ten musi zostać przedłożony w oryginale.
Tytuł wykonawczy jest podstawą prowadzenia określonego postępowania egzekucyjnego, wyznacza jego przedmiot i wskazuje strony postępowania egzekucyjnego. Zazwyczaj tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Do obligatoryjnych składników tytułu egzekucyjnego należą:
- wskazanie świadczenia, które ma być spełnione
- oznaczenie wierzyciela i dłużnika.
Ogłoszenia z kategorii Syndycy i Komornicy
-
Rada Fundacji Pro Chemia Bioorganica postanowiła otworzyć likwidację Fundacji Pro Chemia Bioorganica w Poznaniu (Fundacja Pro Chemia Bioorganica w likwidacji)
Ogłoszenie premium 20 dni do końca12.02.2025
POZNAŃ, WielkopolskieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze -
Syndyk masy upadłości oferuje do sprzedaży z wolnej ręki nieruchomość w postaci działki położonej w Siedlcach ul. Garwolińska 5
Ogłoszenie premium 11 dni do końca03.02.2025
SIEDLCE,Syndycy i Komornicy, Licytacje komornicze
Ponadto tytuł egzekucyjny może zawierać m.in.: termin spełnienia świadczenia, ograniczenie odpowiedzialności dłużnika.
Tytułami egzekucyjnymi są:
- orzeczenie sądu prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu, jak również ugoda zawarta przed sądem
- orzeczenie referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu
- inne orzeczenia, ugody i akty, które z mocy ustawy podlegają wykonaniu w drodze egzekucji sądowej
- akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej lub wydania rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie określonych, albo też wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, gdy w akcie wskazano termin wykonania obowiązku lub zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie
- akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, gdy w akcie wskazano zdarzenie, od którego uzależnione jest wykonanie obowiązku, jak również termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności
- akt notarialny określony w pkt 4 lub 5, w którym niebędąca dłużnikiem osobistym osoba, której rzecz, wierzytelność lub prawo obciążone jest hipoteką lub zastawem, poddała się egzekucji z obciążonego przedmiotu w celu zaspokojenia wierzytelności pieniężnej przysługującej zabezpieczonemu wierzycielowi.
Klauzulę wykonalności tytułowi egzekucyjnemu pochodzącemu od sądu, nadaje sąd pierwszej instancji, w którym sprawa się toczyła lub toczy.
Istnieją też tytuły wykonawcze, które nie wymagają nadania klauzuli wykonalności, ale musi to wyraźnie wynikać z przepisów ustawy. Przykładami tytułów wykonawczych bez nadawania klauzuli wykonalności są, np.: prawomocne postanowienia komornika sądowego o ustaleniu kosztów postępowania, ukarania grzywną.
Ponadto podstawę egzekucji mogą stanowić także tzw. szczególne tytuły wykonawcze. Ich specyfika wynika z trybu nadawania klauzuli wykonalności bądź organu, który go wydaje, np.:
- bankowe tytuły wykonawcze
- administracyjne tytuły wykonawcze
- wyrok sądu polubownego
- ugoda zawarta przed sądem.
-
Organy egzekucyjne w postępowaniu komorniczym
komornik sądowyPodstawowym organem egzekucyjnym jest komornik sądowy, któremu przyznano najwięcej uprawnień. -
Co to jest egzekucja sądowa? Co to jest egzekucja administracyjna?
egzekucja sądowaPrzybliżamy dwa pojęcia stosowane przy postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika - egzekucja sądowa oraz egzekucja administracyjna.