Organ egzekucyjny, po wyegzekwowaniu określonej sumy jest zobowiązany do przekazania jej wierzycielowi. Należności wyegzekwowane z rachunku bankowego, rachunku prowadzonego przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową albo rachunku prowadzonego przez podmiot prowadzący działalność maklerską, uzyskane w wyniku pierwszej wpłaty dokonanej przez dłużnika zajętej wierzytelności, komornik przekazuje wierzycielowi nie wcześniej niż w 7 dniu i nie później niż w 14 dniu od dnia ich otrzymania. Pozostałe wyegzekwowane należności komornik przekazuje wierzycielowi w terminie 4 dni od dnia ich otrzymania. W przypadku egzekucji świadczeń alimentacyjnych i rentowych komornik przekazuje wierzycielowi wyegzekwowane należności niezwłocznie, niezależnie od sposobu ich wyegzekwowania.
Ogłoszenia z kategorii Syndycy i Komornicy
-
Syndyk Masy Upadłości BG Trading Sp. z o.o. z siedzibą w Białej Podlaskiej ogłasza przetarg na sprzedaż nieruchomości
Ogłoszenie premium 17 dni do końca10.12.2024
BIAŁA PODLASKA, LubelskieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze -
Syndyk Masy Upadłości BG Trading Sp. z o.o. z siedzibą w Białej Podlaskiej ogłasza przetarg na sprzedaż ruchomości
Ogłoszenie premium 17 dni do końca10.12.2024
BIAŁA PODLASKA, LubelskieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze
Kolejność zaspokajania wierzycieli. Jak komornik dzieli pieniądze?
Jeżeli suma uzyskana przez egzekucję z ruchomości, wynagrodzenia za pracę lub wierzytelności i innych praw majątkowych nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli, komornik sądowy powinien sporządzić plan podziału sumy pomiędzy wierzycieli.
Obligatoryjnie organ egzekucyjny sporządza plan podziału pomiędzy wierzycieli sumy uzyskanej z egzekucji z nieruchomości.
Z kwoty uzyskanej z egzekucji zaspokaja się w następującej kolejności (kategorie zaspokajania wierzycieli):
- kat. - koszty egzekucyjne z wyjątkiem kosztów zastępstwa prawnego przyznanych przez komornika w postępowaniu egzekucyjnym;
- kat. - należności alimentacyjne;
- kat. - należności za pracę za okres 3 miesięcy do wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę określonego w odrębnych przepisach oraz renty z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci i koszty zwykłego pogrzebu dłużnika;
- kat. - należności zabezpieczone hipoteką morską lub przywilejem na statku morskim;
- kat. -należności zabezpieczone hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym i zastawem skarbowym albo korzystające z ustawowego pierwszeństwa oraz prawa, które ciążyły na nieruchomości przed dokonaniem w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub przed złożeniem do zbioru dokumentów wniosku o dokonanie takiego wpisu;
- kat. - należności za pracę niezaspokojone w kolejności trzeciej;
- kat. - należności, do których stosuje się przepisy działu III ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, o ile nie zostały zaspokojone w kolejności piątej;
- kat. - brak
- kat. - należności wierzycieli, którzy prowadzili egzekucję;
- kat. - inne należności.
Po zaspokojeniu wszystkich należności ulegają zaspokojeniu kary pieniężne oraz grzywny sądowe i administracyjne.
Zaspokojenie wierzycieli. Czy można wnieść zarzuty?
W równym stopniu z należnością ulegają zaspokojeniu odsetki i koszty postępowania oraz przyznane przez komornika koszty zastępstwa prawnego w postępowaniu egzekucyjnym. Z pierwszeństwa równego należnościom kategorii czwartej i piątej korzystają wszystkie roszczenia o świadczenia uboczne objęte zabezpieczeniem na mocy odrębnych przepisów. Roszczenia o świadczenia uboczne nieobjęte zabezpieczeniem zaspokaja się w kategorii dziesiątej, chyba że należność podlegałaby zaspokojeniu w kategorii wcześniejszej. To samo dotyczy roszczeń o świadczenia należne dożywotnikowi.
Odpis planu podziału organ egzekucyjny doręcza: dłużnikowi, osobom uczestniczącym w podziale oraz innym osobom, które zgłosiły swój udział, a ich należności nie zostały uwzględnione w podziale.
Zarzuty przeciwko planowi podziału może wnieść uprawniony, jeżeli kwestionuje plan w części lub w całości. Zarzuty przeciwko planowi podziału wnosi się do organu egzekucyjnego, który go sporządził, w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia tego planu. O zarzutach wniesionych do komornika rozstrzyga sąd.
Jeżeli zarzutów nie wniesiono we wskazanym terminie, organ egzekucyjny przystąpi do wykonania planu. Wniesienie zarzutów wstrzymuje wykonanie planu tylko w części, której zarzuty dotyczą.
Na skutek wniesienia zarzutów sąd po wysłuchaniu osób zainteresowanych zatwierdzi albo odpowiednio zmieni plan. W postępowaniu tym sąd nie rozpoznaje sporu co do istnienia prawa objętego planem podziału. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie. Wykonanie planu w części dotkniętej zarzutami nastąpi po uprawomocnieniu się postanowienia sądu, chyba że zostało wstrzymane przez zabezpieczenie powództwa w sporze o ustalenie nieistnienia prawa.
-
Dodatkowe świadczenia dla emerytów i rencistów. Czy komornik może zająć trzynastą i czternastą emeryturę?
emeryturaCzy komornik sądowy może prowadzić egzekucję z kwot dodatkowych rocznych świadczeń pieniężnych - tzw. trzynastej i czternastej emerytury? Wyjaśniamy. -
Krajowy Rejestr Zadłużonych - jakie dane są tam jawne?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeKomornicy sądowi mają już dostęp do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Mogą tam na przykład ujawniać informacje o dłużnikach alimentacyjnych. -
Zabezpieczenie roszczeń w trakcie procesu
zabezpieczenie roszczeńZabezpieczenie roszczeń w postępowaniu cywilnym ma chronić powoda lub przyszłego wierzyciela przed wyzbyciem się majątku przez pozwanego lub przyszłego dłużnika.