Również kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów tzw. czternasta emerytura jest świadczeniem wypłacanym z urzędu na podstawie ustawy.
Zarówno trzynasta, jak i czternasta emerytura są zwolnione z egzekucji.
Z kwoty dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, jak również z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów nie dokonuje się potrąceń i egzekucji. Oznacza to, że ani komornik sądowy, ani też administracyjny organ egzekucyjny nie może dokonać zajęcia tego rodzaju świadczeń. Kwoty trzynastej i czternastej emerytury zwolnione są w całości z egzekucji. Kwota ta w całości przysługuje emerytowi lub renciście.
Ogłoszenia z kategorii Syndycy i Komornicy
-
Syndyk ogłasza sprzedaż z wolnej ręki udziału 1/4 prawa własności do nieruchomości gruntowej zabudowanej położonej w Ciechankach Krzesimowskich 81, gmina Łęczna, województwo lubelskie
Ogłoszenie premium 22 dni do końca16.12.2024
WARSZAWA, MazowieckieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze -
Syndyk Masy Upadłości ogłasza przetarg na sprzedaż nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości
Ogłoszenie premium 9 dni do końca03.12.2024
WARSZAWA, MazowieckieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze
Czy kwoty wpłacane na rachunek bankowy emeryta/rencisty podlegają zajęciu?
Ponadto kwoty wypłacone na rachunek bankowy emeryta i rencisty również nie podlegają zajęciu. Środki pieniężne znajdujące się na rachunkach oszczędnościowych, rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz na rachunkach terminowych lokat oszczędnościowych, pochodzące z trzynastej i czternastej emerytury są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego.
Podobnie sytuacja ma miejsce, kiedy emeryt lub rencista posiada konto w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK). Na imiennym rachunku członka kasy, kwota trzynastej i czternastej emerytury jest wolna od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego.
Ustawodawca zagwarantował, aby kwoty pochodzące z dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów tzw. trzynasta emerytura, jak również kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów tzw. czternasta emerytura nie podlegały egzekucji i w całości zostały z niej zwolnione, zarówno bezpośrednio w organie je wypłacającym, a także na rachunku bankowym i rachunku SKOK.
-
Czy komornik może zająć nadpłatę i zwrot podatku za 2023 rok?
egzekucja komorniczaKomornik sądowy w toku postępowania egzekucyjnego dokonuje licznych czynności egzekucyjnych, w tym przede wszystkim zajęć egzekucyjnych. Komornik zajmuje m.in.: wynagrodzenie za pracę dłużnika, rachunek bankowy, świadczenie emerytalne oraz dokonuje zajęcia innych wierzytelności. -
Zajęcie wynagrodzenia za pracę przez komornika sądowego - obowiązki pracodawcy
komornikJedną z czynności, które podejmuje komornik sądowy w toku postępowania egzekucyjnego jest zajęcie wynagrodzenia za pracę dłużnika.