Komornik może zająć samochód dłużnika będący w jego władaniu albo we władaniu samego wierzyciela, który do niego skierował egzekucję. Nie podlega jednak zajęciu samochód, jeżeli z ujawnionych w sprawie okoliczności wynika, że nie stanowi on własności dłużnika. Samochód dłużnika będący we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na jego zajęcie albo przyznaje, że stanowi on własność dłużnika, oraz w przypadkach wskazanych w Kodeksie postępowania cywilnego.
Ogłoszenia z kategorii Syndycy i Komornicy
-
Obwieszczenie o sprzedaży z wolnej ręki nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości Iwony Kmiotek w upadłości
Ogłoszenie premium 1 dzień do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze -
Zaproszenie do składania ofert na zakup nieruchomości położonych w miejscowości Brzóze, gmina Mińsk Mazowiecki i w Łaziskach, gmina Jakubów, województwo mazowieckie
Ogłoszenie premium 16 dni do końca07.01.2025
WARSZAWA, MazowieckieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze
Wyjątek stanowi egzekucja świadczeń alimentacyjnych. W takim przypadku komornik może zająć także samochód będący we władaniu osoby zamieszkującej wspólnie z dłużnikiem bez zgody tej osoby, chyba że przedstawi ona dowód, że stanowi on jej własność.
Dozór nad zajętym przez komornika samochodem
Co do zasady zajęty samochód komornik pozostawia pod dozorem osoby, u której go zajął, najczęściej jest to dłużnik.
Istnieje jednak możliwość odbioru dozoru dłużnikowi. Następuje to z ważnych przyczyn. Kodeks postępowania cywilnego regulujący zajęcie ruchomości (samochodu) nie określa, o jakie ważne przyczyny chodzi. Wydaje się, że muszą to być przyczyny, które uniemożliwią należyte sprawowanie dozoru. Przykładowo mogą to być następujące przyczyny:
- odmowa przyjęcia dozoru przez osobę, u której została zajęta ruchomość;
- obawa komornika, iż osoba, u której dokonano zajęcia, nie wykona prawidłowo dozoru lub wykona go bez zachowania należytej staranności,
- warunki, w jakich jest przechowywana ruchomość, mogą mieć wpływ na jej wartość.
Komornik może, w każdym stanie postępowania, oddać zajęty samochód pod dozór innej osobie, nie wyłączając wierzyciela, choćby to było połączone z koniecznością zmiany jego miejsca postoju (przechowywania).
Komornik doręcza protokół zajęcia dozorcy. Dozorcą nie może być komornik ani osoba przez niego zatrudniona, ich małżonkowie, dzieci, rodzice ani rodzeństwo. Komornik nie może nawet z ważnych przyczyn odebrać dozoru samochodu, jeżeli koszty przeniesienia lub przechowywania rzeczy byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do jego wartości.
Odebranie dozoru następuje w drodze postanowienia, którego uzasadnienie zawiera w szczególności wskazanie przyczyn odebrania dozoru.
O odebraniu dozoru komornik niezwłocznie zawiadamia sąd właściwy ze względu na siedzibę kancelarii komornika, przesyłając odpis postanowienia o odebraniu dozoru oraz nośnik zawierający nagranie z czynności zajęcia samochodu.
Sąd może uchylić postanowienie komornika o odebraniu dozoru. W takim przypadku sąd może obciążyć komornika kosztami związanymi z nieuzasadnionym odebraniem dozoru.
-
Egzekucja komornicza z ruchomości: co komornik może zająć, a czego nie?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeKomornik sądowy w toku postępowania egzekucyjnego może stosować różne sposoby egzekucji. Jednym ze sposobów jest egzekucja z ruchomości. -
Czy komornik może zająć wszystkie środki na rachunku bankowym?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeKomornik sądowy prowadząc egzekucję z rachunku bankowego, co do zasady nie zajmuje wszystkich środków pieniężnych dłużnika. -
Sprzedaż nieruchomości przez komornika - jak wygląda?
licytacja nieruchomościJednym z najbardziej dolegliwych sposobów egzekucji jest egzekucja z nieruchomości dłużnika (gruntu, mieszkania, domu, lokalu użytkowego itd.). Po zajęciu nieruchomości dłużnika tj. wezwaniu do zapłaty długu przez dłużnika w terminie 14 dni oraz dokonaniu wpisu ostrzeżenia o wszczęciu egzekucji do księgi wieczystej, komornik sądowy na wniosek wierzyciela dokonuje opisu i oszacowania nieruchomości. Jest to czynność niezbędna przed dokonaniem sprzedaży nieruchomości. -
Co może zrobić dłużnik, kiedy komornik zajmie mu dom?
Zamówienia publiczneEgzekucję z nieruchomości może prowadzić tylko komornik działający przy sądzie, w którego okręgu nieruchomość jest położona. Wyłączone zostało w tym przypadku prawo wyboru komornika spoza rewiru.