Czynności te przeprowadzane są zazwyczaj w miejscu zamieszkania lub siedziby dłużnika, w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.
Komornik sądowy poza kancelarią: czynności egzekucyjne w miejscu zamieszkania dłużnika
Czynności przeprowadzane poza kancelarią wymagają od komornika dokonywania ich z zachowaniem określonych zasad i z poszanowaniem praw i wolności obywatelskich. Komornik sądowy przeprowadzając czynności w miejscu zamieszkania lub siedziby dłużnika musi mieć świadomość, że wkracza w sferę niezwykle wrażliwą i prywatną dłużnika.
Ogłoszenia z kategorii Syndycy i Komornicy
-
Syndyk Masy Upadłości ogłasza przetarg na sprzedaż praw niematerialnych do domeny internetowej i rozwiązań informatycznych
Ogłoszenie premium 6 dni do końca27.11.2024
RZESZÓW, PodkarpackieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze -
Syndyk Masy Upadłości Leda Investments RFI Sp. z o.o. w upadłości ogłasza sprzedaż z wolnej ręki części nieruchomości położonej w Jedlinie-Zdroju
Ogłoszenie premium 6 dni do końca27.11.2024
WARSZAWA, MazowieckieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze
W związku z tym ustawodawca zabezpieczył wykonywanie powyższych czynności w stosownych regulacjach prawnych.
Przeszukanie w egzekucji komorniczej: uprawnienia komornika w miejscu zamieszkania dłużnika
Przeprowadzając egzekucję poza kancelarią, jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki.
Dopuszczalne jest użycie przez komornika środków przymusu w celu sforsowania przeszkód uniemożliwiających dostęp do pomieszczeń lub mieszkania dłużnika i to nawet wówczas, gdy znajdują się one wewnątrz większego obiektu należącego do osoby trzeciej. Przyzwolenie na to wymaga jednak zachowania ze strony komornika warunku posłużenia się środkami adekwatnymi do napotkanych przeszkód (Wyrok SA w Białymstoku z 22.11.2006 r., I ACa 551/06, OSAB 2007, nr 3-4, poz. 26.)
Komornik jest zobowiązany wykonywać czynności z poszanowaniem godności dłużnika. Ponadto komornik może przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie, gdyby otworzenie mieszkania, pomieszczeń lub schowków było niewystarczające. Komornik może to uczynić także wówczas, gdy dłużnik chce się wydalić lub gdy zachodzi podejrzenie, że chce usunąć od egzekucji przedmioty, które ma przy sobie.
Środki przymusu w egzekucji komorniczej: otwieranie mieszkania i przeszukiwanie rzeczy dłużnika
Jeżeli w czasie dokonywania czynności egzekucyjnych w mieszkaniu dłużnika komornik zauważy, że dłużnik oddał poszukiwane przedmioty swemu domownikowi lub innej osobie do ukrycia, komornik może przeszukać odzież tej osoby oraz przedmioty, jakie ma ona przy sobie.
Przeszukanie odzieży na osobie dłużnika oraz przedmiotów, które dłużnik ma przy sobie, poza miejscem zamieszkania, przedsiębiorstwem, zakładem oraz gospodarstwem dłużnika może nastąpić na podstawie pisemnego zezwolenia właściwego prezesa sądu rejonowego. W wypadkach niecierpiących zwłoki przeszukanie może być dokonane bez zezwolenia, jednakże czynność taka musi być niezwłocznie po dokonaniu przedstawiona do zatwierdzenia prezesowi sądu rejonowego.
Przeszukanie odzieży może być dokonane tylko przez osobę tej samej płci co dłużnik. Przeszukania odzieży na żołnierzu w czynnej służbie wojskowej, z wyjątkiem terytorialnej służby wojskowej pełnionej dyspozycyjnie, albo funkcjonariuszu Policji, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Marszałkowskiej lub Straży Granicznej przeprowadza w obecności komornika odpowiednio żołnierz Żandarmerii Wojskowej lub wojskowego organu porządkowego albo osoba wyznaczona przez przełożonego funkcjonariusza.
-
Kto nadzoruje komornika sądowego?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeKomornik sądowy w czasie pełnienia służby i wykonywania czynności podlega różnorodnemu nadzorowi. Nadzór nad komornikami obejmuje nadzór judykacyjny, nadzór administracyjny oraz nadzór wewnętrzny samorządu komorniczego. -
Jakie środki obrony przysługują dłużnikowi w egzekucji?
Zamówienia publiczneW postępowaniu egzekucyjnym dłużnik ma prawo nie zgadzać się z czynnościami i działaniami podejmowanymi przez komornika sądowego, a także przez sąd. -
Egzekucja komornicza z ruchomości: co komornik może zająć, a czego nie?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeKomornik sądowy w toku postępowania egzekucyjnego może stosować różne sposoby egzekucji. Jednym ze sposobów jest egzekucja z ruchomości. -
Jakie są wysokości opłat egzekucyjnych, które pobiera komornik?
Zamówienia publiczneKomornik sądowy za przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego lub wykonanie innych czynności pobiera opłaty.