Zgodnie z art. 761 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, organ egzekucyjny może żądać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień.
Uczestnikami postępowania egzekucyjnego są przede wszystkim dłużnik i wierzyciel. Ponadto uczestnikami są inne podmioty lub osoby, które na skutek czynności organu egzekucyjnego wykonują określone w przepisach prawa obowiązki, albo które mogą realizować swoje uprawnienia, np. uczestnicy egzekucji z nieruchomości wymienieni w art. 922 Kodeksu postępowania cywilnego, dłużnicy zajętej wierzytelności w egzekucji z wynagrodzenia za pracę, rachunku bankowego, innej wierzytelności czy innego prawa majątkowego.
Ogłoszenia z kategorii Syndycy i Komornicy
-
Obwieszczenie o sprzedaży z wolnej ręki nieruchomości wchodzących w skład masy upadłości Iwony Kmiotek w upadłości
Ogłoszenie premium 1 dzień do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze -
Syndyk masy upadłości zaprasza do składania ofert na zakup składników majątkowych
Ogłoszenie premium 22 dni do końca13.01.2025
SADOWNE, MazowieckieSyndycy i Komornicy, Licytacje komornicze
Kto ma obowiązek udzielić informacji komornikowi sądowemu?
Zgodnie z § 11 wyżej przywołanego artykułu, organ egzekucyjny może żądać informacji dotyczących stanu majątkowego dłużnika lub umożliwiających identyfikację składników jego majątku oraz danych adresowych jedynie w zakresie niezbędnym do zapewnienia prawidłowego toku postępowania od następujących podmiotów:
- organów administracji publicznej,
- podmiotów wykonujących zadania z zakresu administracji publicznej,
- organów podatkowych,
- organów rentowych,
- banków,
- spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
- zakładów ubezpieczeń lub zakładów reasekuracji,
- podmiotów prowadzących rachunki papierów wartościowych, wymienionych w art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
- spółdzielni mieszkaniowych,
- wspólnot mieszkaniowych,
- innych podmiotów zarządzających lokalami,
- biur informacji gospodarczej,
- innych instytucji i osób nieuczestniczących w postępowaniu.
Każdy z wyżej wskazanych podmiotów ma obowiązek udzielić informacji na wezwanie komornika sądowego w zakreślonym terminie. Od wykonania takiego żądania można uchylić się w takim zakresie, w jakim według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego można odmówić przedstawienia dokumentu lub złożenia zeznań w charakterze świadka albo odpowiedzi na zadane pytanie.
Jakie kary grożą za nieudzielenie informacji komornikowi sądowemu lub podanie fałszywych informacji?
Zgodnie z art. 762 Kodeksu postępowania cywilnego za nieuzasadnioną odmowę udzielenia organowi egzekucyjnemu wyjaśnień lub informacji przewidzianych w art. 761 Kodeksu postępowania cywilnego albo za udzielanie informacji lub wyjaśnień świadomie fałszywych osoba odpowiedzialna może być na wniosek wierzyciela lub z urzędu ukarana przez organ egzekucyjny grzywną do dwóch tysięcy złotych. Grzywną taką może być również ukarany dłużnik, który zaniedba obowiązku powiadomienia o zmianie miejsca swojego pobytu.
Jeżeli żądanie udzielenia wyjaśnień lub informacji skierowane było do osoby prawnej lub innej organizacji, ukaraniu grzywną podlega jej pracownik odpowiedzialny za udzielenie wyjaśnień lub informacji, a gdyby ustalenie takiego pracownika było utrudnione, ukaraniu podlega jej kierownik. Przed wydaniem postanowienia organ egzekucyjny ma obowiązek wysłuchania kierownika.
Wypis postanowienia o ukaraniu grzywną organ egzekucyjny doręcza osobie ukaranej, stronom postępowania oraz prokuratorowi.
Ukaranie przez organ egzekucyjny grzywną nie zwalnia osób ukaranych od odpowiedzialności karnej za niedopełnienie lub przekroczenie obowiązków służbowych.
-
Czy komornik może wejść do mieszkania dłużnika?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeKomornik sądowy jako organ egzekucyjny posiada kompetencje do wykonywania szeregu czynności, w tym przede wszystkim czynności egzekucyjnych, które mają charakter czynności przymusowych. Poza wykonywaniem czynności w kancelarii komorniczej komornik sądowy ma prawo do podjęcia czynności poza kancelarią. -
Kto nadzoruje komornika sądowego?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeKomornik sądowy w czasie pełnienia służby i wykonywania czynności podlega różnorodnemu nadzorowi. Nadzór nad komornikami obejmuje nadzór judykacyjny, nadzór administracyjny oraz nadzór wewnętrzny samorządu komorniczego. -
Egzekucja komornicza z ruchomości: co komornik może zająć, a czego nie?
Licytacje, upadłości, restrukturyzacjeKomornik sądowy w toku postępowania egzekucyjnego może stosować różne sposoby egzekucji. Jednym ze sposobów jest egzekucja z ruchomości. -
Sprzedaż nieruchomości przez komornika - jak wygląda?
licytacja nieruchomościJednym z najbardziej dolegliwych sposobów egzekucji jest egzekucja z nieruchomości dłużnika (gruntu, mieszkania, domu, lokalu użytkowego itd.). Po zajęciu nieruchomości dłużnika tj. wezwaniu do zapłaty długu przez dłużnika w terminie 14 dni oraz dokonaniu wpisu ostrzeżenia o wszczęciu egzekucji do księgi wieczystej, komornik sądowy na wniosek wierzyciela dokonuje opisu i oszacowania nieruchomości. Jest to czynność niezbędna przed dokonaniem sprzedaży nieruchomości.