Partnerzy serwisu:
To na razie pilotaż, ale kolejne urzędy integrują swoje systemy z ePłatnościami. Ten system to duże udogodnienie dla petentów, wystarczy aplikacja mObywatel.

W ePłatnościach można uregulować bez prowizji urzędowe zobowiązania finansowe, użytkownicy mają wgląd w historię i statusy płatności. Zobowiązania można regulować za pomocą kart płatniczych i/lub BLIKA. System pozwala na regulację kilkunastu różnych zobowiązań.

ePłatności stają się coraz bardziej popularne

ePłatności to usługa stworzona przez Centralny Ośrodek Informatyki, największą w kraju firmę realizującą projekty IT dla sektora publicznego. Aplikacja umożliwia dokonywanie opłat urzędowych szybko, bezpiecznie i całkowicie cyfrowo, z poziomu aplikacji mObywatel lub poprzez serwis mObywatel.gov.pl. To alternatywa dla zajmującego często dużo czasu płacenia w kasach urzędów.

Do pilotażu przystąpił m.in. Urząd Miasta w Bielsku-Białej. Za pośrednictwem ePłatności mieszkańcy mogą zapłacić np. podatek od nieruchomości, podatek rolny czy podatek leśny. Dostępna metoda płatności to BLIK. Urzędy pozwalają także na regulowanie w ten sposób opłat za odbiór śmieci, taka możliwość jest m.in. w Elblągu, zapłacić można BLIKIEM. W Toruniu, gdzie można zapłacić m.in. podatek od nieruchomości oraz podatek leśny, przyjmowana jest także płatność kartą. 

Rośnie liczba należności urzędowych opłaconych w ramach usługi ePłatności. Choć to dopiero pilotaż, kwota opłaconych transakcji przekroczyła już 20 mln zł. Wykonano tak ponad 220 tys. płatności.  – Ten wynik świadczy o rosnącym zaufaniu do tworzonych przez COI nowoczesnych rozwiązań cyfrowych dla urzędów i potwierdza, że Polska konsekwentnie zmierza w kierunku pełnej transformacji cyfrowej usług publicznych – uważa Karolina Matysiak, dyrektorka ds. rozwoju usług płatniczych w Centralnym Ośrodku Informatyki.

Program został pilotażowo wdrożony w maju 2023 r. Obecnie korzysta z niego ponad 60 gmin, a liczba ta wciąż rośnie. Do pilotażu nadal mogą zgłaszać się kolejne urzędy. Lista tych urzędów, które honorują już ePłatności, dostępna jest w internecie. 

To użytkownik wybiera, gdzie i kiedy chce uregulować należność – ePłatności działają 24 godziny na dobę i można się z nimi połączyć z dowolnego miejsca. Centralny Ośrodek Informatyki planuje dalsze prace nad rozwojem i udoskonalaniem usługi.

Będą kolejne formy płatności

Jak mówią informatycy, celem jest stworzenie systemu, który będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa i efektywności, przy jednoczesnym zachowaniu prostoty i intuicyjności obsługi. W planach jest m.in. dodanie kolejnych form płacenia. Oprócz tradycyjnych metod, takich jak BLIK i płatności kartą, mają zostać wdrożone m.in. Apple Pay i Google Pay. 

Także coraz więcej samorządów deklaruje chęć wdrożenia tego rozwiązania w swoich urzędach i rozszerzenia katalogu zobowiązań, które można tak uregulować. Już wkrótce pojawią się też możliwości uregulowania opłaty skarbowej.

Szczegółowe informacje oraz instrukcje dotyczące udziału w pilotażu dostępne są na stronie: gov.pl/eplatnosci/jak-dolaczyc