Pytanie
Czy zamówienie z wolej ręki może być podzielone na części lub zadania? Czy wtedy należy podpisać jedną umowę czy dwie? Zamówienie dotyczy systemów komputerowych i sprzętu.
Odpowiedź
Nie ma żadnych przeszkód, aby prowadząc postępowanie o udzielenie zamówienia w trybie z wolnej ręki, podzielić zamówienie na zadania lub części.
Zawarcie odrębnych umów w zakresie każdej części lub zawarcie jednej umowy obejmującej wszystkie część jest praktykowane i zgodne z przepisami ustawy Pzp.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie projektów i kosztorysów
Ogłoszenie premium 2 dni do końca25.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 23 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Pamiętaj jednak, że planując zawarcie jednej umowy dla kilku części, warto zastanowić się nad postanowieniami, które będą odzwierciedlały specyfikę przedmiotu zamówienia i realizację w zakresie danej części. Często zamawiający nieświadomie określają pewne postanowienia umowne, które w praktyce okazują się naruszać zasadę równości między stronami. Przykładowo, dyskryminujące będą takie zapisy w ramach jednej umowy obejmującej kilka części, które określają kary umowne za nieterminową realizację przedmiotu umowy w odniesieniu do całości, a nie do konkretnej części, dla której nastąpiło opóźnienie itp.
Jeśli więc przygotujesz jedną umowę odnoszącą się do specyfiki przedmiotu zamówienia zawartego w każdej części, możesz bez żadnych obaw podpisać jedną umowę o zamówienie publiczne. Prawidłowo skonstruowana umowa pozwoli na równe traktowanie stron oraz adekwatne sankcje względem wykonawcy w przypadku powstania jakichkolwiek nieprawidłowości w realizacji przedmiotu umowy.
Podstawa prawna: art. 32 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest prawnikiem posiadającym wieloletnie doświadczenie w stosowaniu ustawy Pzp przez wykonawców i zamawiających, także przy projektach finansowanych ze środków UE; trener, publicysta i doradca z zakresu prawa zamówień publicznych.
-
Czy Prawo zamówień publicznych dopuszcza zmianę terminu wykonania umowy o zamówienie publiczne?
Przetargi krok po krokuPrawo zamówień publicznych nie reguluje kwestii możliwości dokonania zmian w umowie o zamówienie publiczne zawartej po przeprowadzeniu postępowania w trybie z wolnej ręki. -
Cztery bezskuteczne postępowania - czy to powód do zastosowania "wolnej ręki"?
Przetargi krok po krokuBezskuteczne postępowania nie muszą bezpośrednio poprzedzać trybu z wolnej ręki. Tryb ten jest trybem wyjątkowym, a przesłanki jego stosowania powinny być interpretowane ściśle, nie tylko pod kątem literalnym. -
Zamówienie z wolnej ręki - jak definiować natychmiastowość wykonania zamówienia?
Zamówienia publiczneUstawa Prawo zamówień publicznych umożliwia zastosowanie trybu z wolnej ręki jeżeli ze względu na wyjątkową sytuację niewynikającą z przyczyn leżących po stronie zamawiającego wymagane jest natychmiastowe wykonanie zamówienia, a nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia.