Pytanie
Czy można jeszcze przed terminem otwarcia ofert udzielić wykonawcy informacji, ile jest już złożonych ofert?
Odpowiedź
W opinii autora nie ma przeszkód prawnych, aby udzielić wykonawcy informacji na temat liczby złożonych ofert przed upływem terminu składania ofert, z tym jednak zastrzeżeniem, że taka informacja nie jest wiążąca, gdyż oferty można składać aż do upływu wyznaczonego terminu.
Przepisy ustawy Pzp nie regulują kwestii związanych z możliwością bądź brakiem możliwości poinformowania wykonawców o liczbie dotychczas złożonych ofert (przed upływem terminu ich składania). Artykuł 86 ust. 1 ustawy Pzp zabrania jedynie zapoznania się z zawartością ofert przed upływem terminu ich otwarcia. Podobnie stanowi zapis art. 96 ust. 3 ustawy Pzp dotyczący protokołu z postępowania, zgodnie z którym jest on jawny, z tym że oferty (czyli ich treść) są jawne od momentu ich otwarcia, a załączniki udostępnia się po dokonaniu wyboru najkorzystniejszej oferty.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 18 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "MURANÓW" ogłasza przetarg nieograniczony na remont dachu oraz elewacji
Ogłoszenie medium 24 dni do końca16.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Podkreślić należy, że ostateczna liczba ofert złożonych w terminie wyznaczonym przez zamawiającego zostanie wskazana w protokole postępowania. Jeżeli jednak zamawiający nie chce z pewnych powodów informować wykonawców o liczbie złożonych ofert przed upływem terminu do ich składania, to nie musi tego czynić, gdyż przepisy nie nakładają na niego obowiązku ujawniania przedmiotowej informacji na tym etapie postępowania.
Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 96 ust. 3 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest praktykiem posiadającym wieloletnie doświadczenie w zakresie stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych przez zamawiających. Autorka udziela odpowiedzi na pytania i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych w ramach współpracy z wydawnictwem prawniczym.
-
Czy zamawiający może porozumiewać się z wykonawcą za pomocą poczty elektronicznej?
Przetargi krok po krokuPrawo zamówień publicznych stanowi, że postępowanie o udzielenie zamówienia, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w ustawie, prowadzi się z zachowaniem formy pisemnej. -
Terminy składania ofert dla poszczególnych części zamówienia
Przetargi krok po krokuZamawiający może ustalić warunki udziału w postępowaniu w sposób adekwatny dla każdej z części, jak i wyznaczyć różne terminy składania i otwarcia ofert. -
Jakie informacje stanowią tajemnicę przedsiębiorstwa?
Zamówienia publiczneZastrzeżenie informacji jako tajemnicy przedsiębiorstwa stanowi ograniczenie zasady jawności postępowania o udzielenie zamówienia publicznego i jako takie nie powinno być przedmiotem wnikliwej analizy zamawiającego. -
Czy można powtórzyć czynność badania i oceny ofert?
Przetargi krok po krokuZgodnie z bieżącym orzecznictwem KIO przed podjęciem przez zamawiającego decyzji o odrzuceniu ofert należy wykorzystać wszelkie narzędzia umożliwiające ?naprawienie? błędów lub niedopatrzeń wykonawcy.