Pytanie
Czy składane w ofercie oświadczenie o udostępnieniu osób innej jednostce musi być złożone w oryginale?
Odpowiedź
Pisemne zobowiązanie podmiotów trzecich do oddania wykonawcy do jego dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia winno być złożone w oryginale.
Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, że będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania wykonawcy do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia (art. 26 ust. 2b ustawy Pzp).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 5 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 19 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Co oznacza forma pisemna?
Ustawa Pzp nie definiuje pojęcia pisemności. W związku z tym powinniśmy posłużyć się Kodeksem cywilnym (art. 14 ustawy Pzp). Zgodnie z jego treścią do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego podpisu na dokumencie obejmującym treść oświadczenia woli (art. 78 §1 Kc).
Potwierdzać za zgodność można tylko dokumenty z rozporządzenia
Zobowiązanie podmiotów trzecich zostało wymienione tylko w ustawie Pzp, nie zostało natomiast umieszczone w rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy. A tylko dokumenty w nim wymienione mogą być składane przez wykonawcę w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem (§ 6 ust. 1 rozporządzenia). W związku z faktem, iż pisemne zobowiązanie innych podmiotów o udostępnieniu swoich zasobów nie zostało wymienione w powyższym rozporządzeniu może być złożone tylko w oryginale w formie pisemnej.
Potwierdza to wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 1 czerwca 2010 r., która stanęła na stanowisku, że zastrzeżenie składania dokumentów w formie kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem odnosi się do dokumentów składanych na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu i tylko w tym rozporządzeniu wskazanych. Nie odnosi się tym samym do zastrzeżenia formy pisemnej dla zobowiązania podmiotu trzeciego (KIO/UZP 922/10).
Podobnie KIO orzekła także w wyroku z 5 maja 2011 r. (sygn. akt KIO 822/11) stwierdzając, że w sytuacji gdy dowodem dysponowania zasobami podmiotów trzecich jest zobowiązanie podmiotu trzeciego, musi ono przybrać formę pisemną i nie jest dopuszczalna inna forma, w tym kopia dokumentu potwierdzona za zgodność z oryginałem.
Z treści ustawy Pzp i Kodeksu cywilnego jednoznacznie zatem wynika, że wykonawca, który chce udowodnić zamawiającemu, że może polegać na zasobach innych podmiotów musi to uczynić "przedstawieniem pisemnego zobowiązania", a nie kopią zobowiązania.
Podstawa prawna: art. 14 oraz 26 ust. 2b ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.); art. 78 § 1 Kodeksu cywilnego; § 6 ust. 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. nr 226, poz. 1817).
* Autor jest aplikantem radcowskim specjalizującym się m.in. w prawie zamówień publicznych.
-
Złożenie oferty nie może wymagać uprzedniej akceptacji projektanta
Zamówienia publiczneWykonawca występując do projektanta o zgodę na zastosowanie urządzeń lub materiałów równoważnych niewątpliwie ujawnia istotne elementy przyszłej oferty. -
Wykonawca uzupełnił dokument, ale go nie podpisał - czy konieczne jest wykluczenie z postępowania?
Przetargi krok po krokuBrak podpisu pod złożonym dokumentem należy potraktować tak samo jak niezłożenie wymaganego oświadczenia przez wykonawcę. -
Czy jako próbki w zamówieniu na umundurowanie zamawiający może zażądać załączenia do oferty 1 sztuki munduru i obuwia?
Zamówienia publicznePróbki są szczególnym rodzajem dokumentu i jako taki podlegają przepisom ustawy Pzp np. w zakresie uzupełniania czy wyjaśnień. -
Jakie dokumenty upoważniają do reprezentowania spółki?
Przetargi krok po krokuW odpowiedzi na wezwanie zamawiającego, należy złożyć uchwałę wspólników, z której wynikać będzie prawo do reprezentacji spółki wraz z kopią wniosku o dokonanie zmian w KRS.