Pytanie
Zamawiający wezwał nas do uzupełnienia dokumentów, uzasadniając to tym, że "jeżeli wykonawca polega na zasobach innych podmiotów, a podmioty te będą brały udział w realizacji części zamówienia, wykonawca winien przedstawić w odniesieniu do tych podmiotów oświadczenia i dokumenty wymienione w punkcie 2 niniejszego rozdziału". W przetargu, w którym jednym z warunków była wymagana zdolność finansowa dostarczyliśmy oświadczenie innego podmiotu o przekazaniu niezbędnych środków finansowych w wysokości 1 000 000 zł, a na potwierdzenie podmiot ten przedstawił opinię bankową. Czy w tej sytuacji zamawiający pod groźbą odrzucenia oferty i utraty wadium może żądać dokumentów takich jak KRS, KRK, ZUS, US itp.?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę środków czystości w roku 2025
Ogłoszenie premium 23 dni do końca15.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Zamawiający jest uprawniony żądać tych samych dokumentów na potwierdzenie spełniania braku podstaw do wykluczenia zarówno od wykonawcy, jaki i innego podmiotu, jeśli ten udostępnił swoje zasoby, w formie świadczącej o jego uczestnictwie w wykonywaniu zamówienia.
Sprawdź siwz i ogłoszenie o zamówieniu
W pierwszej kolejności należy przeanalizować treść siwz oraz ogłoszenia o zamówieniu. Aby bowiem wezwanie zamawiającego było skuteczne, to katalog dokumentów wymaganych na potwierdzenie spełniania warunków udziału w postępowaniu w stosunku zarówno do wykonawcy, jaki i innych podmiotów w ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego winien znaleźć odzwierciedlenie w treści ogłoszenia oraz zapisach siwz. Tylko tak wszczęta procedura będzie uprawniała zamawiającego do skutecznego wzywania do uzupełniania dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1. Jeśli w ogłoszeniu o zamówieniu brakuje tego wymogu, to wezwanie do uzupełnienia jest wadliwe, o czym należy poinformować zamawiającego w ustawowych terminach na wniesienia środka ochrony prawnej.
Gdzie szukać informacji o wymaganych dokumentach?
Postępowania prowadzone w progach krajowych powyższe informacje zawierają na końcu rozdziału III.4.2. i brzmią: "Wykonawca powołujący się przy wykazywaniu spełnienia warunków udziału w postępowaniu na potencjał innych podmiotów, które będą brały udział w realizacji części zamówienia, przedkłada także dokumenty dotyczące tego podmiotu w zakresie wymaganym dla wykonawcy, określonym w pkt. III.4.2."
Inaczej wygląda sytuacja przy postępowaniach prowadzonych w progach unijnych, gdyż tam ww. dane umieszczane są samodzielnie przez zamawiającego więc trudno jest wskazać dokładne miejsce, w którym ww. informacje mogą być zawarte.
Pamiętaj!
Powołując się na zasoby innych podmiotów, nie musisz automatycznie przedkładać dokumentów na potwierdzenie braku podstaw do wykluczenia.
Dokumenty od innego podmiotu - tylko gdy uczestniczy w realizacji zamówienia
Sam fakt powoływania się na zasoby innych podmiotów nie świadczy jeszcze o konieczności składania dokumentów takich jak odpis z właściwego rejestru, zaświadczenie z ZUS czy US, KRK. Możliwość żądania przez zamawiającego - na zasadzie § 1 ust. 2 rozporządzenia w sprawie dokumentów - przedstawienia dokumentów wymienionych w § 2 odnoszących się do podmiotu trzeciego, na którego zasobach wykonawca polega w celu wykazania spełniania warunku, dotyczy wyłącznie tych przypadków, gdy podmiot ten będzie uczestniczył w realizacji zamówienia. Przepis ten nie znajduje zastosowania do przypadków, gdy Wykonawca powołuje się na zasoby innych podmiotów, które to podmioty nie będą brały udziału w realizacji zamówienia.
Jeśli więc w ofercie powołałeś się na zasoby innego podmiotu, a jednocześnie podmiot ten będzie uczestniczył w realizacji zamówienia wówczas jesteś zobowiązany uzupełnić dokumenty takie jak: KRS lub oświadczenie w stosunku do osoby fizycznej, ZUS, US, KRK oczywiście wymaganym w zakresie.
Jeśli natomiast inny podmiot nie będzie brał udziału w realizacji zamówienia lub ww. dokumenty nie były wymagane treścią ogłoszenia o zamówieniu, napisz do zamawiającego informację w trybie art. 181 ust. 1 ustawy Pzp o niezgodnej z przepisami ustawy czynności podjętej przez zamawiającego lub zaniechaniu czynności, do której jest on zobowiązany na podstawie ustawy. Jeśli dysponujesz dokumentami innego podmiotu, na którego zasoby się powołałeś to z tzw. ostrożności (co wyraźnie podkreśl w piśmie) uzupełnij je wraz z informacją.
Niestety w praktyce interpretacja ww. przepisów jest bardzo różna i często stanowi ona podstawę wykluczania wykonawców z postępowania i odrzucania ich ofert.
Podstawa prawna: art. 25 ust. 1, art. 26 ust. 2b, art. 181 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.), §1 ust. 2 rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz. U z 2009 nr. 226poz. 1817).
* Autorka jest prawnikiem posiadającmy wieloletnie doświadczenie w stosowaniu ustawy Pzp przez wykonawców i zamawiających, także przy projektach finansowanych ze środków UE; trener, publicysta i doradca z zakresu prawa zamówień publicznych.
-
Czy współpraca z osobą na podstawie umowy zlecenia to poleganie na zasobach innych podmiotów?
Przetargi krok po krokuZgodnie z przepisami ustawy Pzp wykonawca może, w celu potwierdzenia spełniania warunków udziału w postępowaniu w zakresie np. dysponowania osobami zdolnymi do wykonania zamówienia, powoływać się na zasoby podmiotu trzeciego. -
Treść pełnomocnictwa nie musi wymieniać wszystkich członków konsorcjum
Zamówienia publiczneUstawa Prawo zamówień publicznych w art. 23 ust. 2 nakazuje wykonawcom wspólnie ubiegającym się o udzielenie zamówienia publicznego ustanowienie pełnomocnika do reprezentowania ich w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo reprezentowania w postępowaniu i zawarcia umowy w sprawie zamówienia publicznego. -
Wespół w zespół, czyli jak wygrać przetarg
Przetargi krok po krokuNa gruncie obowiązujących przepisów możliwe jest wygranie przetargu przez podmiot, który samodzielnie, bez instytucji ?pożyczenia?, nie byłby w stanie sprostać warunkom opisanym przez zamawiającego. -
Dopuszczalność zmiany kwoty przeznaczonej na realizację zamówienia
Zamówienia publiczneUstawa Prawo zamówień publicznych w art. 86 ust. 3 zobowiązuje zamawiającego do podania bezpośrednio przed otarciem ofert kwoty, jaką zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia.