Pytanie
Przeprowadziliśmy postępowanie na dostawę ok. 365 ton soli drogowej. W siwz oraz w istotnych postanowieniach umowy zamawiający zawarł zapis: "Zamawiający dopuszcza zmianę wynagrodzenia. Ostateczna wartość zamówienia stanowić będzie iloczyn potwierdzonych przez zamawiającego dostaw soli i ceny jednostkowej brutto podanej w ofercie". Cena najkorzystniejszej oferty przewyższyła kwotę, jaką zamawiający przeznaczył na zamówienie. Ponadto zamawiający nie ma możliwości zabezpieczenia dodatkowych środków finansowych. Czy zatem prawidłowy będzie wybór wykonawcy i zawarcie umowy na mniejszy zakres zamówienia niż wskazany w ofercie?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 3 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 19 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Zamawiający nie ma możliwości wyboru wykonawcy oraz zawarcia umowy na mniejszy zakres zamówienia (tym samym za mniejsze wynagrodzenie) niż wskazany w ofercie. W przeciwnym razie dojdzie do naruszenia art. 140 ust. 1 ustawy Pzp, zgodnie z którym zakres świadczenia wykonawcy wynikający z umowy jest tożsamy z jego zobowiązaniem zawartym w ofercie.
Nie masz pieniędzy - musisz unieważnić postępowanie
Podkreślić należy, że zamawiający ma obowiązek unieważnić postępowanie, jeżeli cena najkorzystniejszej oferty lub oferta z najniższą ceną przewyższa kwotę, którą zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Wyjątek dotyczy tylko sytuacji, gdy zamawiający może zwiększyć tę kwotę do ceny najkorzystniejszej oferty. W przedmiotowym przypadku zamawiający nie ma możliwości zabezpieczenia dodatkowych środków. Jeżeli cena przedstawiona w ofercie najkorzystniejszej (zakładam, że do oceny ofert była przyjmowana cena łączna brutto) nie mieści się w jego możliwościach finansowych, powinien unieważnić postępowanie.
Nie ingeruj w treść oferty!
Manipulowanie zakresem zamówienia prowadzi w konsekwencji do nieuprawnionego ingerowania w treść oferty (zmniejszenia zakresu tak, aby zmniejszyło się wynagrodzenie wykonawcy do poziomu, który zmieści się w środkach finansowych zamawiającego). Wykonawca złożył swoją ofertę i przedstawił cenę, uwzględniając opisany przez zamawiającego przedmiot zamówienia. Nie można wykluczyć, że także cena jednostkowa brutto została zaproponowana na określonym poziomie, ponieważ wykonawca brał pod uwagę dostawy we wskazanej w siwz wielkości (np. według zasady "im więcej, tym taniej").
Ponadto, zapisy w siwz i w umowie dotyczące możliwości zmiany wynagrodzenia, będącego konsekwencją nieskorzystania z dostaw w pełnym zakresie, dotyczą innego etapu (tj. po zawarciu umowy i w toku jej realizacji). Nie odnoszą się one do sytuacji przed zawarciem umowy.
Podstawa prawna: art. 93 ust. 1 pkt 4 i art. 140 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest prawnikiem, byłym wiceprezesem Urzędu Zamówień Publicznych, obecnie kieruje departamentem zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej.
-
Zmiana ceny oferty w wyniku poprawienia omyłek - kiedy jest dopuszczalna?
Przetargi krok po krokuDopuszczalność poprawienia omyłki co do ceny oferty zależeć będzie od wielkości różnicy pomiędzy ceną pierwotną a ceną poprawioną. -
Kiedy zamawiający wyklucza wykonawcę, a kiedy odrzuca ofertę?
Przetargi krok po krokuW przypadku gdy wykonawca nie załączy do oferty dokumentów potwierdzających spełnianie przez oferowane dostawy, usługi lub roboty budowlane wymagań określonych przez zamawiającego, tj. dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt 2 Pzp, zamawiający powinien odrzucić złożoną przez niego ofertę.