Pytanie
Jak określić precyzyjnie przedmiot zamówienia w przypadku tankowania paliwa do samochodów firmy? Określenie ilości paliwa w rzeczywistości jest ciężkie do zrealizowania, gdyż nie jest ona stała co roku. Taki sam problem mam z określeniem ilości wywożonych odpadów z kontenerów zamawiającego, ponieważ ilości de facto nie da się przewidzieć.
Odpowiedź
Ogłaszając przetarg na dostawę paliwa płynnego do samochodów służbowych, zamawiający w celu określenia rozmiaru zamówienia oraz ustalenia jego szacunkowej wartości powinien kierować się zapotrzebowaniem i zużyciem paliwa w latach poprzednich.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na naprawę ścian elewacyjnych wraz z remontem w dwóch pionach balkonów
Ogłoszenie premium 10 dni do końca02.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wiedza zamawiającego, jakie było zapotrzebowanie na paliwo do samochodów służbowych w poprzednich latach lub w innych okresach rozliczeniowych, powinna stanowić podstawę ustalenia jego potrzeb w tym zakresie na przyszłość, a co za tym idzie służyć określeniu szacunkowej wartości zamówienia. Z uwagi na charakter zamówienia, jak również z powodu możliwości zmiany rozmiaru floty, jaką dysponuje zamawiający, nie oznacza to jednak, że dane z analogicznych okresów rozliczeniowych będą tożsame z faktycznym zapotrzebowaniem zamawiającego w okresach przyszłych.
Tym samym, opisując przedmiot zamówienia, zasadne jest wskazanie w treści ogłoszenia, że podane przez zamawiającego ilości paliwa są szacunkowe i służą wyłącznie do oceny ofert z jednoczesnym zastrzeżeniem, że zamawiający dopuszcza możliwość ograniczenia nabycia zamawianego asortymentu do określonego minimalnego poziomu (np. 50% szacowanej ilości). Ponadto treść siwz, a w szczególności wzór umowy w sprawie udzielenia zamówienia publicznego powinien wskazywać na rozliczanie się wykonawcy z zamawiającym w oparciu o ustalone na podstawie formularza ofertowego ceny jednostkowe.
Podstawa prawna: art. 29, art. 30, art. 32 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autor jest aplikantem radcowskim; w latach 2007-2010 pracownik UZP; obecnie pracownik kancelarii prawnej.
-
Jak w przetargu na paliwo uniknąć wyboru stacji położnej daleko od zamawiającego?
Zamówienia publiczneAby uniknąć sytuacji wyboru jako najkorzystniejszej oferty złożonej przez wykonawcę, który posiada stacje paliw położone w znacznej odległości od siedziby zamawiającego, zasadne jest przyjęcie, poza ceną, jako kryterium oceny ofert odległości stacji paliw od siedziby zamawiającego. -
Przetarg na zakup oleju opałowego
Zamówienia publiczneZamówienie publiczne na sukcesywną sprzedaż oleju opałowego najlepiej jest poprzedzić postępowaniem przeprowadzonym w trybie przetargu nieograniczonego.