Pytanie
Ogłosiliśmy przetarg na budowę drogi. Termin wykonania zamówienia był określony na 30 stycznia 2012 r. Po otwarciu ofert zwróciliśmy się do wykonawców o wyrażenie zgody na skrócenie terminu wykonania zadania do 15 stycznia 2012 r. Oferenci zgodzili się. W ogłoszeniu przewidzieliśmy możliwość zmiany terminu wykonania zadania. Czy możemy podpisać umowę, w której realizacja zadania jest przewidziana na styczeń 2012 r.?
Odpowiedź
Umowny termin zakończenia prac określony przez zamawiającego w ogłoszeniu o zamówieniu oraz specyfikacji istotnych warunków zamówienia powinien zostać wpisany do umowy zawartej z wybranym wykonawcą.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 19 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 5 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Bez znaczenia bowiem pozostają oświadczenia złożone przez wykonawców po otwarciu ofert, w których wyrażają zgodę na skrócenie terminu wykonania zamówienia. Zważyć należy, że dokonywanie zmian w złożonych ofertach na tym etapie postępowania jest prawnie niedopuszczalne (art. 87 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych).
Następnie, w drodze aneksu do umowy, termin wykonania zadania może zostać skrócony. Taka zmiana w umowie - w mojej opinii - może być dokonana, nawet wówczas gdyby zamawiający nie przewidział możliwości jej dokonania w ogłoszeniu o zamówieniu lub specyfikacji istotnych warunków zamówienia.
Skrócenie terminu wykonania przedmiotowego zamówienia można bowiem zakwalifikować jako zmianę nieistotną, tj. niewpływającą na krąg potencjalnych wykonawców, którzy byliby zainteresowani uzyskaniem zamówienia, natomiast art. 144 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych zakazuje jedynie dokonywania istotnych zmian postanowień zawartej umowy.
Podstawa prawna: art. 87 ust. 1, art. 144 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest radcą prawnym specjalizującym się w prawie zamówień publicznych.
-
Poznaj skutki zmiany terminu rozpoczęcia prac
Przetargi krok po krokuPo zawarciu umowy w sprawie zamówienia publicznego zamawiający nie wzywa wykonawcy ani do przedłużenia terminu związania ofertą, ani wadium. -
Sprawdź, w jakim terminie od momentu unieważnienia postępowania można ogłosić nowy przetarg?
Przetargi krok po krokuKolejna procedura zmierzająca do udzielenia zamówienia publicznego w przedmiotowej sprawie, może zostać wszczęta po upływie terminu przewidzianego na wniesienie środków odwoławczych w pierwszym postępowaniu. -
Co zrobić, gdy zamawiający nie chce podpisać umowy z wykonawcą?
Przetargi krok po krokuZgodnie z Prawem zamówień publicznych KIO nie może nakazać zawarcia umowy. W tej sytuacji zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego.