Pytanie
Czy w planie zamówień na dany rok budżetowy wartość usług wykonania dokumentacji projektowej należy sumować z wartością usług wykonania kosztorysów inwestorskich? Czy wszystkie te wartości należy też sumować pomimo tego, że dotyczą różnych zadań inwestycyjnych? Poza tym czy w przypadku posiadania pieniędzy tylko na wykonanie projektu budowlanego mogę udzielić zamówienia na tę usługę poza ustawą (wartość poniżej 14.000 euro) traktując ją odrębnie? Otrzymanie finansów na kolejny etap czyli wykonanie kosztorysów inwestorskich jest uzależnione od wyniku prac projektowych oraz od uzyskania zgody z Urzędu Ochrony Zabytków i pozwolenia na budowę.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 19 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Ogłoszenie o przetargu nieograniczonym na roboty w WSM "Ochota"
Ogłoszenie premium 5 dni do końca29.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Wartości usług wykonania dokumentacji projektowej i usług wykonania kosztorysów inwestorskich wolno sumować. Można je bowiem uznać za jeden przedmiot zamówienia w rozumieniu ustawy Pzp, który wymagałby łącznego oszacowania wartości zamówienia.
Wyjaśnienie
Dokumentacja projektowa służy do opisu przedmiotu zamówienia danej inwestycji (art. 31 ustawy Prawo zamówień publicznych), natomiast kosztorys inwestorski jest sporządzany na etapie opracowania dokumentacji projektowej dla danych robót budowlanych. Można rozważać brak konieczności sumowania tego rodzaju zamówień, jeżeli dotyczą różnych "branżowo" zadań inwestycyjnych (np. branża drogowa i branża architektoniczna). Przesądzenie tych kwestii, jak zawsze przy szacowaniu wartości zamówienia, zależy jednak od konkretnych okoliczności faktycznych i nie można generalizować.
Nie zapomnij o planie zamówień!
Należy podkreślić, że plan zamówień publicznych jest swego rodzaju wytyczną działania zamawiającego, ale to ustalenie wartości zamówienia dokonywane w ściśle określonych terminach, w granicach kwot przewidzianych w planie zamówień, ma decydujące znaczenie do zastosowania odpowiednich przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych. Zawsze należy pamiętać o możliwościach wynikających np. z art. 6a ustawy Prawo zamówień publicznych. Pozwala on na udzielenie zamówienia stanowiącego część dużego zamówienia wg przepisów właściwych dla wartości tej części zamówienia, w sytuacji gdy zachowane są zasady wymienione w tym przepisie. Zgodnie z nim m.in. wartość usługi "częściowej" musi być mniejsza niż 80.000 euro i stanowić nie więcej niż 20% całości zamówienia publicznego.
Kiedy będziesz zwolniony ze stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych?
Jeżeli posiadasz pieniądze tylko na wykonanie projektu budowlanego i nie jesteś w stanie w tym czasie przewidzieć konieczności zlecenia wykonania także kosztorysu inwestorskiego, a wartość usługi wykonania projektu budowlanego jest mniejsza niż 14.000 euro, możesz zamówić tę usługę bez stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych.
Podstawa prawna: art. 31- 34 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest prawnikiem, byłą wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych, obecnie kieruje departamentem zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej.
-
Kiedy szacować zamówienia łącznie a kiedy oddzielnie?
Przetargi krok po krokuPrawo zamówień publicznych bezwzględnie zabrania dzielenia jednego zamówienia na części w celu uniknięcia stosowania ustawy. Dlatego też w pierwszej kolejności należy ustalić, czy ma się do czynienia z jednym zamówieniem czy kilkoma odrębnymi zamówieniami. -
Sumowanie wartości zamówień dotyczących różnych lokalizacji
Zamówienia publicznePrawo zamówień publicznych zobowiązuje zamawiającego do ustalenia wartości zamówienia z należytą starannością. Jak pojęcie "należytej staranności" definiowane jest w Prawie zamówień publicznych? -
Kilka umów z inspektorem nadzoru w ciągu roku - czy należy przeprowadzić jedno postępowanie czy kilka?
Przetargi krok po krokuZ naruszeniem zakazu dzielenia zamówienia mamy do czynienia jedynie w przypadku, jeżeli wszczynając pierwsze postępowanie i działając z należytą starannością, zamawiający mógł przewidzieć wszystkie kolejne tożsame rodzajowo zamówienia, które mogą być zrealizowane przez jednego i tego samego wykonawcę. -
Zamawiający nie może wezwać do uzupełnienia kosztorysu ofertowego
Zamówienia publiczneZgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy Pzp zamawiający wzywa wykonawców, którzy w określonym terminie nie złożyli wymaganych oświadczeń lub dokumentów, o których mowa w art. 25 ust. 1.