Pytanie
Kontrolujący w piśmie napisał do mnie. "W przeprowadzonym postępowaniu o zamówienie publiczne zamawiający w celu wykazania podstaw do wykluczenia na podstawie art. 24 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych zażądał różnych dokumentów w stosunku do podmiotów krajowych oraz zagranicznych. Katalog dokumentów zażądanych w stosunku do podmiotów spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej został rozbudowany o dodatkowy dokument potwierdzający, iż nie orzeczono wobec podmiotu zagranicznego zakazu ubiegania się o zamówienie publiczne - wystawiony nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania ofert pkt. VI.2 SIWZ Wymagane oświadczenia/dokumenty potwierdzające spełnienie warunków udziału w postępowaniu).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 17 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę materiałów do remontu dźwigów w 2025 r. w zasobach SSM
Ogłoszenie premium 16 dni do końca09.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Poprzez żądanie rożnych dokumentów od rożnych podmiotów krajowych i zagranicznych zamawiający mógł naruszyć wyrażoną art. 7 ust. 1 ustawy Pzp fundamentalną zasadę przeprowadzania postępowań o zamówienie publiczne równego traktowania wszystkich wykonawców". Czy istnieje możliwość skutecznej odpowiedzi przed kontrolującym?
Odpowiedź
Jeśli nie zażądałeś przedmiotowego dokumentu od wykonawców krajowych, natomiast wymagałeś jego przedłożenia przez wykonawców zagranicznych, zarzut postawiony przez kontrolujących jest zasadny.
Wyjaśnienie
Katalog dokumentów mających na celu wykazanie braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia wykonawcy w okolicznościach, o których mowa w art. 24 ust. 1 ustawy Pzp, zawiera § 2 ust. 1 rozporządzenia w sprawie rodzaju dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane.
Czy zagraniczni wykonawcy mają inaczej?
Powyższe uregulowanie, w odniesieniu do wykonawców mających siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zostało uzupełnione poprzez postanowienia zawarte w § 4 ust. 1 rozporządzenia, zgodnie z którym wykonawcy ci składają:
1. zamiast dokumentów określonych w § 2 ust. 1 pkt 2-4 i pkt 6 rozporządzenia - dokument lub dokumenty wystawione w kraju, w którym mają siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzające odpowiednio, że:
a). nie otwarto ich likwidacji ani nie ogłoszono upadłości,
b). nie zalegają z uiszczaniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, albo że uzyskali przewidziane prawem zwolnienie, odroczenie lub rozłożenie na raty zaległych płatności lub wstrzymanie w całości wykonania decyzji właściwego organu,
c). nie orzeczono wobec nich zakazu ubiegania się o zamówienie;
2. zamiast dokumentu określonego w § 2 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia - zaświadczenie właściwego organu sądowego lub administracyjnego miejsca zamieszkania albo zamieszkania osoby, której dokumenty dotyczą, w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 4-8 ustawy Pzp.
Co na to kontrola?
Odnosząc przedmiotowe uregulowania do zarzutu postawionego podczas kontroli, stwierdzić należy, że w celu wykazania braku podstaw do wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia wykonawcy w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 9 ustawy Pz, powinieneś wymagać:
- od podmiotów krajowych - aktualnej informacji z Krajowego Rejestru Karnego w zakresie określonym w art. 24 ust. 1 pkt 9 ustawy Pzp, wystawionej nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert,
- od podmiotów zagranicznych - dokumentu lub dokumentów wystawionych w kraju, w którym mają siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzających, że nie orzeczono wobec nich zakazu ubiegania się o zamówienie, wystawionych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert.
Podstawa prawna: art. 7 ust. 1, art. 24 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 114, poz. 759 ze zm.); rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. z 2009 r. nr 226, poz. 1817).
* Autorka jest radcą prawnym specjalizującym się w zamówieniach publicznych.
-
Jakich dokumentów należy żądać od zagranicznego wykonawcy?
Przetargi krok po krokuW przypadku wykonawców zagranicznych zamawiający ma obowiązek żądać złożenia przez nich odpowiedników dokumentów wymaganych od wykonawców krajowych. -
Czy trzeba podpisać sporządzony przez wykonawcę kosztorys inwestorski?
Przetargi krok po krokuDobry kosztorys inwestorski pozwala zaplanować i zagwarantować właściwe środki do sfinansowania inwestycji. -
Jaki wpływ na złożone oferty ma rozstrzygniecie KIO?
Przetargi krok po krokuZamawiający odrzucił wszystkie oferty na tej samej podstawie prawnej. Tylko jeden wykonawca złożył odwołanie. Odwołujący wygrał sprawę przed KIO. Czy w związku z tym skuteczne odwołanie dotyczy również tych, którzy nie skorzystali ze środków ochrony prawnej? -
Czy można użyć wzoru umowy sporządzonego przez wykonawcę?
Przetargi krok po krokuZamawiający może zaakceptować i podpisać umowę według wzoru wykonawcy, ale musi zostać spełniony jeden warunek.