Pytanie
Nasza szkoła prowadziła postępowanie w trybie przetargu nieograniczonego na dostawy żywności. W jednej z części przez pomyłkę wprowadzono błędnie ilość dostarczanego nam makaronu (zamiast 1200 paczek wpisano do formularza 200, podobnie rzecz się miała dla galaretek - wpisano za małą ilość). Niedługo powstaną braki w zapotrzebowaniu związane z tą pomyłką. Czy w związku z tym na pozostałą brakującą ilość makaronu (1000 paczek) oraz podobnie dla galaretek, należy przeprowadzić przetarg nieograniczony? (wartość dostaw, których zabrakło pierwotnie w zamówieniu to około 8.000 zł brutto).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Suwałkach ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę i montaż wyposażenia placów zabaw oraz siłowni zewnętrznych
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wiedzieliśmy od początku, jakie są nasze potrzeby, ale przez zwykłą pomyłkę, wśród wielu artykułów spożywczych, wpisana został nieprawidłowa ilość.
Odpowiedź
W przypadku, gdy oszacowana wartość którejkolwiek z części zamówienia nie przekroczy równowartości kwoty 14.000 euro i będzie się mieścić w 20% wartości zamówienia, będziesz mógł udzielić zamówienia bez stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.
Wyjaśnienie
Jedną z pierwszych czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego, jaką musisz wykonać, po określeniu przedmiotu zamówienia, jest czynność szacowania wartości zamówienia. Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, podstawą ustalenia wartości zamówienia jest całkowite szacunkowe wynagrodzenie wykonawcy, bez podatku od towarów i usług, ustalone przez zamawiającego z należytą starannością.
Dzielić zamówienie możesz tylko zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych
Z kolei art. 32 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych stanowi, że nie możesz w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości. Z przytoczonej treści przepisu wynika, że nie masz zakazu dzielenia zamówienia w każdym przypadku, lecz tylko wówczas, gdy wiązałoby się to z chęcią uniknięcia stosowania przepisów Prawo zamówień publicznych.
Kiedy mam do czynienia z zamówieniem udzielanym w częściach?
W opisanym przypadku można uznać, że jest to zamówienie udzielane w częściach. A zatem masz możliwość zastosowania art. 6 a ustawy Prawo zamówień publicznych, zgodnie z którym, do udzielenia zamówienia na daną część możesz stosować przepisy właściwe dla wartości tej części zamówienia, jeżeli jej wartość jest mniejsza niż wyrażona w złotych równowartość kwoty 80.000 euro dla dostaw lub usług, pod warunkiem że łączna wartość tych części wynosi nie więcej niż 20% wartości zamówienia.
Podobne stanowisko zostało przedstawione w publikacji "Prawo zamówień publicznych po nowelizacji z 4 września 2008 roku", pod redakcją Jacka Sadowego - Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, jak również w Informatorze Urzędu Zamówień Publicznych nr 1/2011.
Podstawa prawna: art. 32 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest wieloletnim praktykiem w dziedzinie zamówień publicznych, obecnie zajmującym się audytem wewnętrznym i kontrolą, także zamówień publicznych.
-
Czy zamówienie na usługę informatyczną oraz dostawę i instalację oprogramowania należy oszacować łącznie?
Przetargi krok po krokuW przypadku konieczności zrealizowania zamówienia publicznego, na które składa się kilka usług lub dostaw należy łącznie oszacować ich wartość, jeżeli spełnione są określone warunki. -
Terminy składania ofert dla poszczególnych części zamówienia
Przetargi krok po krokuZamawiający może ustalić warunki udziału w postępowaniu w sposób adekwatny dla każdej z części, jak i wyznaczyć różne terminy składania i otwarcia ofert. -
Dokumenty wykonawców - jak długo są ważne?
Przetargi krok po krokuTermin aktualności dokumentów potwierdzających wymagane doświadczenie dotyczy ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert albo wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a nie przed dniem wszczęcia postępowania.