Pytanie
Zamawiający odrzucił oferty wszystkich wykonawców na tej samej podstawie prawnej. Tylko jeden wykonawca złożył odwołanie. Odwołujący wygrał sprawę przed KIO. Czy w związku z faktem, iż skuteczne odwołanie dotyczy również tych, którzy nie skorzystali ze środków ochrony prawnej, zamawiający ma obowiązek ponownie dokonać oceny wszystkich ofert, czy tylko oferty odwołującego się?
Odpowiedź
Jeżeli KIO uwzględniła odwołanie i nakazała wykonanie lub powtórzenie czynności oceny ofert, to zamawiający jest zobowiązany ponownie rozpatrzyć wszystkie złożone w postępowaniu oferty, a nie jedynie ofertę wykonawcy, który wniósł odwołanie.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 0 dni do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wyjaśnienie
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych KIO uwzględnia odwołanie, jeżeli stwierdzi naruszenie przepisów ustawy, które miało lub może mieć istotny wpływ na wynik postępowania. W takim przypadku i jednocześnie jeżeli nie została zawarta jeszcze umowa w sprawie zamówienia publicznego w wydanym wyroku KIO może nakazać zamawiającemu wykonanie, powtórzenie lub unieważnienie danej czynności.
Rozstrzygnięcie KIO ma wpływ na ocenę ofert innych wykonawców
W opisanej przez Ciebie sytuacji doszło do istotnego naruszenia przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych przy dokonywaniu oceny złożonych ofert, co zostało stwierdzone przez skład orzekający. Jeżeli tożsame z podniesionym w odwołaniu naruszenia, zostały przez zamawiającego popełnione również przy ocenie ofert złożonych przez innych wykonawców, to nawet jeżeli z różnych przyczyn, nie przystąpili oni do postępowania odwoławczego jest on zobowiązany do ich usunięcia.
Zawarcie umowy z wykonawcą tylko po rzetelnej ocenie ofert!
Pamiętaj, iż zamawiający ma obowiązek przeprowadzenia procedury o udzielenie zamówienia publicznego i dokonania wyboru wykonawcy w sposób zgodny z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych. Wobec tego nie powinien on w sposób świadomy zakończyć postępowania, w którym wobec którejkolwiek ze złożonych ofert dokonana została wadliwa ocena. Zwróć uwagę, iż w wydanych orzeczeniach sama Krajowa Izba Odwoławcza zwyczajowo nakazuje dokonanie ponownej oceny ofert, a nie tylko oferty, której dotyczyła rozprawa. Ma to na celu zobowiązanie zamawiającego do skorygowania nie tylko błędu popełnionego podczas oceny oferty odwołującego, ale także pozostałych złożonych w postępowaniu ofert.
Podstawa prawna: art. 192 ust. 1, 2 i 3 ustawy Prawo zamówień publicznych z 29 stycznia 2004 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest prawnikiem, praktykiem z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych m. in. Zastępca Naczelnika Wydziału Zamówień Publicznych w dużej instytucji zamawiającej, obecnie główny specjalista ds. zamówień publicznych w firmie wykonawczej.
-
Czy obowiązek złożenia polisy OC istnieje również po stronie wykonawcy jako osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej?
Przetargi krok po krokuZgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych wykonawcą może być osoba fizyczna, w tym nieprowadząca działalności gospodarczej. -
Czy zagraniczni wykonawcy składają takie same dokumenty jak krajowi wykonawcy?
Przetargi krok po krokuOd zagranicznych wykonawców należy żądać m.in. dokumentów wystawionych w kraju, w którym mają siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzających, że nie orzeczono wobec nich zakazu ubiegania się o zamówienie. -
Czy przekręcona liczba w kosztorysie to omyłka rachunkowa, czy pisarska?
Przetargi krok po krokuZarówno w doktrynie, jak i w orzecznictwie podkreśla się, że omyłka rachunkowa polega na uzyskaniu błędnego wyniku wskutek przeprowadzenia działania matematycznego.