Pytanie
Zleciliśmy wykonanie kosztorysu inwestorskiego na roboty budowlane, na które będzie ogłaszane postępowanie przetargowe. Czy pracownik naszej jednostki musi złożyć podpis pod kosztorysem, że go zatwierdza? Na etapie oceny ofert wykonawcy składają kosztorysy, na które jest rozliczenie kosztorysowe. Czy członek komisji przetargowej może się podpisać pod nim potwierdzając tym samym, że go sprawdził?
Odpowiedź
Ustawa Prawo zamówień publicznych nie zawiera regulacji odnośnie zagadnień opisanych przez Ciebie w pytaniu.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 19 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 3 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wyjaśnienie
Za przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego odpowiedzialny jest zamawiający (art. 15 ustawy Pzp). W związku z tym ponosisz jako zamawiający i inwestor odpowiedzialność za prawidłowość procedur.
Zasady prawidłowego sporządzania kosztorysu inwestorskiego?
Niemniej jednak, jeśli chodzi o kosztorysy inwestorskie czy pozostałą dokumentację projektową są one najczęściej opracowywane przez kosztorysantów zatrudnionych np. w biurach projektów. Ważne jest to, abyś na bieżąco śledził tok tych prac i przed ich rozpoczęciem wydał wytyczne do ich opracowania. Dobry kosztorys inwestorski pozwali Ci zaplanować i zagwarantować właściwe środki do sfinansowania inwestycji. Prawdopodobnie nie jesteś w stanie zweryfikować poprawności kosztorysu w pełni, bowiem wówczas zakładam nie byłaby Ci potrzebna firma zewnętrzna. Jeśli jednak możesz taki kosztorys poddać analizie własnymi siłami, to może to wpłynąć na jakość prac wykonanych przez kosztorysanta.
Na pewno masz obowiązek taki kosztorys odebrać. Zasady odbiorów końcowych reguluje prawdopodobnie umowa zawarta z biurem projektowym czy kosztorysantem. Przeanalizuj wobec tego jej zapisy i odbierz zamówienie zgodnie z regułami tam opisanymi.
Kiedy członek komisji musi złożyć swój podpis?
Jeśli nie zastrzegłeś w regulaminie udzielenia zamówień publicznych swojej jednostki konieczności podpisywania się poszczególnych członków komisji pod zweryfikowaną ofertą, czy elementem tej oferty (kosztorysem), to masz w tej kwestii absolutną dowolność. Najważniejsze jest, żebyś umiał udowodnić, że oferty zostały rzetelnie sprawdzone przez członków komisji przetargowej.
Podstawa prawna: art. 15 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest głównym specjalistą ds. zamówień publicznych w dużej instytucji zamawiającej, ekspertem przy Ministerstwie Gospodarki, członkiem OSKZP.
-
Ważność dokumentów od zagranicznych wykonawców
Przetargi krok po krokuGdy wykonawca ma siedzibę lub miejsce zamieszkania poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dokumenty powinny być wystawione nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia albo składania ofert. -
W jaki sposób można wysłać wykonawcom zaproszenia do składania ofert wraz z siwz?
Przetargi krok po krokuCzy można przesłać zaproszenia do składania ofert wraz z siwz tylko za pomocą poczty lub kuriera? -
Co zrobić, gdy zamawiający nie chce podpisać umowy z wykonawcą?
Przetargi krok po krokuZgodnie z Prawem zamówień publicznych KIO nie może nakazać zawarcia umowy. W tej sytuacji zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego. -
Czy zagraniczni wykonawcy składają takie same dokumenty jak krajowi wykonawcy?
Przetargi krok po krokuOd zagranicznych wykonawców należy żądać m.in. dokumentów wystawionych w kraju, w którym mają siedzibę lub miejsce zamieszkania, potwierdzających, że nie orzeczono wobec nich zakazu ubiegania się o zamówienie.