Pytanie
Zażądaliśmy od wykonawcy uzupełnienia dokumentów na podstawie art. 26 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych i jednocześnie wystąpiliśmy o złożenie wyjaśnień na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych - rażąco niska cena. W pierwszym przypadku termin określiliśmy przykładowo na 10 dzień miesiąca, godz. 12.00, w drugim 11 dzień miesiąca, godz. 12.00. Wykonawca nie dostarczył żadnego dokumentu, w związku z czym podlega wykluczeniu na podst. art. 24 ust. 2 pkt 4 ustawy Pzp (w pierwszym przypadku) lub oferta podlega odrzuceniu na podst. art. 90 ust. 3 ustawy Pzp. Czy wykluczyć wykonawcę, ponieważ wcześniej (termin) wystąpiły przesłanki do wykluczenia niż odrzucenia? Które rozwiązanie jest prawidłowe?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie projektów i kosztorysów
Ogłoszenie premium 3 dni do końca25.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Cichy Kącik" ogłasza przetarg nieograniczony na sprzątania wewnątrz budynków
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.12.2024
WROCŁAW, DolnośląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Wykonawca, który nie złożył dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału podlega wykluczeniu z postępowania. Czynność ta powinna być poprzedzona wezwaniem do "uzupełnienia" dokumentów, co w Twoim przypadku zostało uczynione. Jeżeli wykonawca nie złożył żądanych dokumentów w wyznaczonym przez Ciebie terminie powinieneś go wykluczyć z postępowania zgodnie z art. 24 ust. 2 pkt. 4 ustawy Pzp.
Wyjaśnienie
W Twoim przypadku czynności wezwania do uzupełnienia dokumentów oraz złożenia wyjaśnień dotyczących zaoferowanej ceny dokonałeś jednocześnie, wyznaczając wykonawcy odrębne terminy. Jeżeli termin wyznaczony na złożenie dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału w postępowaniu upłynął wcześniej niż termin na złożenie wyjaśnień dotyczących zaoferowanej ceny i zakładając, że wykonawca nie uzupełnił żądanych przez Ciebie dokumentów i oświadczeń powinieneś go wykluczyć z udziału w postępowaniu. W takim przypadku bowiem złożenie, nawet wiarygodnych, wyjaśnień dotyczących oferowanej ceny nie wpłynie na sytuację w Twoim postępowaniu.
Przekaż wykonawcy rzetelne informacje
Nie ma jednak przeszkód, abyś w zawiadomieniu o wyborze najkorzystniejszej oferty poinformował wykonawcę, że został wykluczony z udziału w postępowaniu na podstawie art. 24 ust. 2 pkt. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych i jego oferta uznana została za odrzuconą na podstawie art. 24 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych. Równocześnie możesz przekazać wykonawcy informację o tym, że jego oferta podlega odrzuceniu na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych, ponieważ nie złożył wyjaśnień dotyczących oferowanej ceny.
Podstawa prawna: art. 24, art. 26 ust. 3; art. 90 ust. 3 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest wieloletnim, doświadczonym praktykiem w dziedzinie zamówień publicznych, doradcą, autorem komentarzy i publikacji w tematyce zamówień publicznych, członekiem ogólnopolskiego stowarzyszenia konsultantów zamówień publicznych, obecnie głównym specjalistą w dużej instytucji zamawiającej.
-
Jak poprawić omyłki w ofercie?
Przetargi krok po krokuOmyłki można poprawiać bezpośrednio w ofercie wykonawcy. Praktykowane jest również dokonanie poprawek poprzez informację zawartą w piśmie zawiadamiającym wykonawcę. -
W jaki sposób należy złożyć dokumenty od podmiotu trzeciego?
Przetargi krok po krokuZamawiający może, ale nie musi żądać dokumentów od podmiotu trzeciego. Powinno to być jasno określone w siwz. -
Wykonawca nie uzupełnił dokumentów... Czy zawsze możesz zatrzymać wadium?
Zamówienia publiczneW sytuacji, gdy wykonawca nie odpowiedział na wezwanie do uzupełnienia dokumentów, zamawiający zatrzymuje wadium. Wykonawca może jednak uwolnić się od negatywnej konsekwencji nie złożenia brakujących dokumentów, jaką jest zatrzymanie wadium, tylko w jeden sposób. -
Czy pracownikowi jednostki zamawiającej można zlecić wykonanie prac związanych z przygotowaniem postępowania o zamówienie?
Przetargi krok po krokuUstawa Prawo zamówień publicznych nie formułuje zakazu odpłatnego powierzenia wykonania czynności przygotowawczych lub przeprowadzenia innych czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego osobie fizycznej zatrudnionej przez zamawiającego.