Pytanie
Czy w przypadku postępowania w trybie przetargu nieograniczonego na pełnienie funkcji inspektora nadzoru powinienem postawić warunek dotyczący osób o uprawnieniach inspektora nadzoru w branży np. drogowej odnośnie art. 22 ust. 1 pkt 1 czy też art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy Pzp? Generalnie wykonawca poza tym jest zobligowany do złożenia oświadczenie w trybie art. 22 ustawy Pzp. W kwestii tej pojawiają się różne opinie. Generalnie zawód inspektora wynika z przepisów prawa. W mojej ocenie może być jednak sytuacja taka, iż wykonawca składający ofertę nie będzie ich posiadał /uprawnień/, a będzie zatrudniał osoby mające uprawnienia. Także ze względu na zasadę uczciwej konkurencji bardzie zasadny wydaje się zastosowanie art. 22 ust. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę materiałów do remontu dźwigów w 2025 r. w zasobach SSM
Ogłoszenie premium 16 dni do końca09.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 17 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Jako zamawiającemu przysługuje Ci prawo do samodzielnego ustalenia, które z warunków wskazanych w treści art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych powinny być opisane i wymagane w stosunku do wykonawców ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego, w celu realizacji jego potrzeb stanowiących przedmiot zamówienia.
Wyjaśnienie
Nie masz obowiązku posługiwać się w każdym prowadzonym przez siebie postępowaniu wszystkimi warunkami, o których mowa w treści art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. A zatem jeżeli w określonym przypadku - w kontekście ustalania i opisywania warunków udziału w postępowaniu - istnieje potrzeba posiadania uprawnień przez osoby, a nie przez podmiot, w ramach którego dane osoby realizują swoje uprawnienia, to prymat nad treścią art. 22 ust. 1 pkt 1 ma treść ust. 1 pkt 3 tegoż artykułu.
Kto może pełnić funkcje techniczne?
Pełnienie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie wynika głównie z przepisów ustawy Prawo budowlane, w tym z treści art. 12 ustawy. Przepisy te nie zawierają ograniczeń w zakresie form współpracy/zatrudnienia osób pełniących te funkcje. Jeżeli takie ograniczenia nie wynikają także z innych przepisów prawa, to brak jest podstaw do ustalenia wymogów na podstawie treści art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy Pzp.
Czy status prawny pracownika wykonawcy jest istotny?
Należy bowiem przyjąć, iż z Twojego punktu wiedzenia i Twoich potrzeb, bez znaczenia jest okoliczność czy osoba pełniąca samodzielną funkcję techniczną w budownictwie będzie działała jako osoba fizyczna, czy też będzie wchodziła w skład potencjału kadrowego określonego podmiotu zbiorowego.
Podstawa prawna: art. 22 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. 2010 r. nr 113, poz.759 ze zm.).
* Autorka jest głównym specjalistą w Departamencie Prawnym UZP.
Autorka zastrzega, że treść artykułu to jej prywatna opinia, a nie oficjalne stanowisko UZP.
-
Czy polisa od ryzyka budowlanego jest dokumentem, który może złożyć wykonawca w postępowaniu o zamówienie?
Przetargi krok po krokuSytuacja, w której wykonawca przedkłada polisę OC w niewystarczającej wysokości do spełnienia warunku udziału w postępowaniu i posiłkuje się ubezpieczeniem od ryzyka budowlanego, może budzić uzasadnione wątpliwości. -
W jaki sposób sformułować warunek wiedzy i doświadczenia w postępowaniu o zamówienia publiczne?
Przetargi krok po krokuWarunek wiedzy i doświadczenia powinien zostać określony w sposób proporcjonalny w odniesieniu do przedmiotu zamówienia. -
Jak przeprowadzić postępowanie na roboty budowlane i usługi zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych?
Zamówienia publiczneZakazane jest łączenie zamówień na usługi o charakterze niepriorytetowym z innymi zamówieniami, ale tylko w celu uniknięcia procedur udzielania zamówień określonych ustawą Prawo zamówień publicznych. -
Czy Prawo zamówień publicznych pozwala na żądanie podania nazw i adresów podwykonawców?
Przetargi krok po krokuPrawo zamówień publicznych nie daje zamawiającym uprawnień do żądania od wykonawców wskazania nazw i adresów podwykonawców. Za ich żądanie grozi kara.