Pytanie
Jeżeli ktoś udostępnia komuś np. wiedzę i doświadczenie, to jakie dokumenty jest zobowiązany załączyć do oferty w przetargu? Czy dokumenty firmowe takie jak ZUS i US KRS są obowiązkowe i czy za każdym razem musi być załączone oświadczenie o braku podstaw do wykluczenia? Czy dając referencje - kopia referencji musi być potwierdzona za zgodność z oryginałem przez tego co daje referencji czy przez wykonawcę składającego ofertę?
Odpowiedź
Zamawiający może, ale nie musi żądać dokumentów od podmiotu trzeciego. Powinno to być jasno określone w siwz. Brak wyraźnego zapisu w siwz, który nakazywałby złożenie dokumentów w odniesieniu do podmiotu trzeciego, oznacza brak takiego obowiązku z Twojej strony.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę materiałów do remontu dźwigów w 2025 r. w zasobach SSM
Ogłoszenie premium 16 dni do końca09.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 17 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wyjaśnienie
Udostępnianie wiedzy i doświadczenia wspomniane w powyższym pytaniu , może mieć miejsce na podstawie art. 26 ust. 2 b ustawy Prawo zamówień publicznych. Zgodnie z nim wykonawca może polegać na:
- wiedzy i doświadczeniu,
- potencjale technicznym,
- osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub
- zdolnościach finansowych innych podmiotów,
niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków.
W takiej sytuacji zobowiązany jesteś udowodnić zamawiającemu, iż będziesz dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów na okres korzystania z nich przy wykonaniu zamówienia.
Zajrzyj do przepisów rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów
W § 1 ust. 1 kpt 2 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów wymienione są dokumenty, o które pytasz (ZUS, US, KRS). Zgodnie z ust. 2 tego paragrafu jeżeli wykonawca, wykazując spełnianie warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych, polega na zasobach innych podmiotów na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy Pzp, a podmioty te będą brały udział w realizacji części zamówienia, zamawiający może żądać od wykonawcy przedstawienia w odniesieniu do tych podmiotów dokumentów wymienionych w § 2. Jeżeli natomiast wykazując spełnianie warunku, o którym mowa w art. 22 ust. 1 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych, polegasz na zdolnościach finansowych innych podmiotów na zasadach określonych w art. 26 ust. 2b ustawy Prawo zamówień publicznych, wymaga się przedłożenia informacji, o której mowa w ust. 1 pkt 9, dotyczącej tych podmiotów. (pkt 3).
Z przytoczonych przepisów wynika w sposób bezsporny, że zamawiający może, ale nie musi żądać tych dokumentów od podmiotu trzeciego. Powinno to być jasno określone w siwz. Brak wyraźnego zapisu w siwz, który nakazywałby złożenie dokumentów w odniesieniu do podmiotu trzeciego, oznacza brak takiego obowiązku ze strony wykonawcy.
Kto poświadcza kopie dokumentów?
Natomiast odpowiedź na pytanie, kto potwierdza zgodność z oryginałem kopię referencji należy odnieść się do § 6 rozporządzenia w sprawie rodzajów dokumentów. Wynika niego, iż dokumenty są składane w oryginale lub kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez wykonawcę. Oryginał dokumentu, wystawiony przez podmiot trzeci, pozostaje w dyspozycji wykonawcy, który do oferty załącza kopię poświadczoną przez siebie za zgodność z oryginałem.
Podstawa prawna: art. 26 ust. 2 b, art. 22 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.), § 1 ust. 1 kpt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane (Dz.U. z 2009 r. nr 226 poz. 1817). * Autorka jest prawnikiem, specjalistą ds. zamówień publicznych w firmie wykonawczej.
-
Jakich specyficznych dokumentów masz prawo żądać od wykonawców?
Przetargi krok po krokuOd wykonawcy, który jest w stanie przy pomocy wymienianych w rozporządzeniu dokumentów potwierdzić właściwą jakość oferowanych przez siebie świadczeń lub produktów, nie można domagać się dokumentów innych na potwierdzenie postawionego wymagania. -
Jak ocenić ofertę wykonawcy, który nie uzupełnił dokumentów oraz nie złożył wyjaśnień?
Przetargi krok po krokuWykonawca, który nie złożył dokumentów potwierdzających spełnianie warunków udziału podlega wykluczeniu z przetargu. Wykluczenie powinno być poprzedzone wezwaniem do uzupełnienia dokumentów. -
Czy brak informacji o rękojmi może spowodować odrzucenie oferty?
Przetargi krok po krokuObowiązkiem zamawiającego jest wezwanie wykonawców, którzy w określonym terminie nie złożyli wymaganych oświadczeń lub dokumentów, albo ich dokumenty zawierają błędy.