Pytanie
Odbędzie się przetarg na dzieło "Koncepcja...", w którym chcę wziąć udział, jako osoba, która wykonała juz kilka takich dokumentów. Nie prowadzę działalności gospodarczej i nie zamierzam jej prowadzić, jedynie przystąpić do postępowania o zamówienie publiczne jako osoba nie prowadząca działalności gospodarczej. Chcę wykonać tę pracę jednorazowo. Zgodnie z wytycznymi UZP konieczne jest przedstawienie polisy OC w celu potwierdzenia mojej zdolności ekonomicznej do realizacji zamówienia. Niestety nikt w Polsce nie prowadzi ubezpieczenia OC od należytego wykonania dzieła dla osób prywatnych, nie prowadzących działalności gospodarczej. Jak to rozstrzygnąć? Czy wobec tego można brać udział w procedurze przetargowej jako wykonawca raz lub dwa razy w życiu?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę materiałów do remontu dźwigów w 2025 r. w zasobach SSM
Ogłoszenie premium 16 dni do końca09.02.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Robotnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa "URSUS" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie prac
Ogłoszenie premium 17 dni do końca10.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Zgodnie z ustawą Prawo zamówień publicznych wykonawcą może być osoba fizyczna, w tym nieprowadząca działalności gospodarczej (art. 2 pkt 11 ustawy Pzp). Z drugiej strony ustawodawca upoważnił zamawiającego do formułowania warunków udziału w postępowaniu, w tym dotyczących potencjału ekonomicznego (art. 22 ust. 1 ustawy Pzp), zaś z rozporządzenia w sprawie dokumentów wynika, że warunki te mogą dotyczyć posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Stawianie takiego warunku jest możliwe, o ile jest to uzasadnione przedmiotem zamówienia i adekwatne do przedmiotu zamówienia, przy czym w istocie, o ile zakwestionowanie wymaganej sumy ubezpieczenia jest możliwe, to skuteczne zakwestionowanie samego faktu posiadania ubezpieczenia jest co najmniej utrudnione.
Wyjaśnienie
Okoliczność, że "nikt w Polsce nie prowadzi ubezpieczenia OC od należytego wykonania dzieła dla osób prywatnych, nieprowadzących działalności gospodarczej" jest okolicznością faktyczną, a nie prawną. Może ona w praktyce uniemożliwić złożenie oferty w postępowaniu, w którym zamawiający wymaga polisy (stawianie takiego warunku przez zamawiającego leży w sferze jego uprawnień, a nie obowiązków). Nie oznacza to jednak braku możliwości udziału w postępowaniach o udzielnie zamówienia publicznego osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w ogóle.
Do ustalenia jest także okoliczność, czy żaden zakład ubezpieczeń nie może zawrzeć z osobą fizyczną umowy ubezpieczenia "szytej na miarę", która pozwoliłaby na wykazywanie spełniania warunku dotyczącego polisy.
Podstawa prawna: art. 2 pkt 11, art. 22 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka była wiceprezes UZP, obecnie prowadzi firmę doradczą "Doradztwo Prawne. Zamówienia Publiczne"
-
Czy wykonawca może wycofać swoją ofertę po terminie składania ofert?
Przetargi krok po krokuZmienić lub wycofać ofertę wykonawca może tylko i wyłącznie przed upływem terminu składania ofert. -
Jaki wpływ na złożone oferty ma rozstrzygniecie KIO?
Przetargi krok po krokuZamawiający odrzucił wszystkie oferty na tej samej podstawie prawnej. Tylko jeden wykonawca złożył odwołanie. Odwołujący wygrał sprawę przed KIO. Czy w związku z tym skuteczne odwołanie dotyczy również tych, którzy nie skorzystali ze środków ochrony prawnej?