Pytanie
Wykonawca realizował zadanie z zakresu robót budowlanych. Przedmiotem zamówienia była też zatwierdzona inwentaryzacja powykonawcza. Termin wykonania zadania określony był na 31.05.2012 r. Otrzymaliśmy od wykonawcy informację o zakończeniu robót właśnie w tej dacie. Termin odbiory robót wyznaczono na dzień 06.06.2012 r. Komisja odebrała prace bez zastrzeżeń jednak wykonawca przedłożył zatwierdzoną inwentaryzację przez Starostwo Powiatowe z datą 06.06.2012 r. Czy w tym przypadku należy naliczyć kary umowne określone w umowie za nieterminowe zrealizowanie przedmiotu zamówienia?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Suwalska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Suwałkach ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę i montaż wyposażenia placów zabaw oraz siłowni zewnętrznych
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
SUWAŁKI, PodlaskiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
W zakresie wskazanym w pytaniu będą miały zastosowanie tylko i wyłącznie zapisy zawarte w umowie i ewentualnie, przepisy ustawy Kodeks cywilny w kwestiach nie uregulowanych umową.
Wyjaśnienie
Jeżeli przedmiotem zamówienia było wykonanie robót budowlanych oraz przedłożenie zatwierdzonej inwentaryzacji powykonawczej w terminie do 31.05.2012 r. i jednocześnie umowa nie zawiera żadnego zapisu dotyczącego konieczności przedłożenia przedmiotowej inwentaryzacji dopiero po dokonaniu odbioru przez Ciebie, to w takim przypadku, za każdy dzień opóźnienia w przekazaniu zatwierdzonej inwentaryzacji masz prawo do naliczenia kar umownych.
Podstawa prawna: art. 139 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest praktykiem, posiadającym wieloletnie doświadczenie z zakresu stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych przez zamawiających. Autorka odpowiedzi na pytania i komentarzy praktycznych z zakresu zamówień publicznych w ramach współpracy z wydawnictwem prawniczym.
-
Upewnij się, jaki jest termin na zawarcie umowy z wykonawcą!
Przetargi krok po krokuStandstill to najkrótszy termin, w którym zamawiający jest zobowiązany powstrzymać się od zawarcia umowy o udzielenie zamówienia publicznego już po wyborze najkorzystniejszej oferty. -
Wykonawca nie uzupełnił dokumentów... Czy zawsze możesz zatrzymać wadium?
Zamówienia publiczneW sytuacji, gdy wykonawca nie odpowiedział na wezwanie do uzupełnienia dokumentów, zamawiający zatrzymuje wadium. Wykonawca może jednak uwolnić się od negatywnej konsekwencji nie złożenia brakujących dokumentów, jaką jest zatrzymanie wadium, tylko w jeden sposób. -
Niska cena zamiast innowacji, czyli jak polskie przetargi niewiedzą stoją
Zamówienia publiczneW 2011 roku w 91 % wszczętych przetargach cena była jedynym kryterium wyboru oferty. Taki stan rzeczy często jest wynikiem niewiedzy, bądź też strachu zamawiających, którzy decydują się na sprawdzone, w ich mniemaniu bezpieczne rozwiązania. Natomiast te wcale nie muszą prowadzić do uzyskania najlepszych efektów.