Pytanie
W związku z niedotrzymaniem terminu realizacji umowy przez wykonawcę, który z naszych pracowników powinien zadbać o naliczenie kar umownych? Czy powinien być to:
- specjalista ds. zamówień publicznych,
- Komisja Przetargowa,
- pracownik prowadzący daną inwestycję, usługę itp.
- skarbnik gminy?
Odpowiedź
Treść umowy w sprawie zamówienia publicznego nie musi określać wszystkich reguł związanych z dochodzeniem roszczeń wynikających z nienależytego jej wykonywania. Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych. Zobacz jakich zmian należy się spodziewać >>
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 19 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 3 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Wyjaśnienie
Umowa o zamówienie publiczne powinna zawierać oznaczenie stron umowy i musi być zawarta przez osoby do tego umocowane. Umowa taka nie musi natomiast przesądzać wprost o sposobie wykonywania wszystkich uprawnień i obowiązków umownych, takich jak naliczanie kar umownych (zarówno w znaczeniu technicznym, jak i wystąpienia z określonym roszczeniem do drugiej ze stron umowy). Sposób wykonywania tych uprawnień może bowiem wynikać z ustalonych zasad reprezentacji stron umowy, a w niektórych przypadkach z przepisów odrębnych czy też z przyjętych reguł wewnętrznych (powierzenie zadań).
Sprawdź wewnętrzne regulacje Twojej jednostki
Jeżeli stroną umowy jest gmina, to okoliczność, kto technicznie ustali wysokość kar umownych będzie wynikać przede wszystkim z reguł wewnętrznych i będzie miała drugorzędne znaczenie. Przykładowo czynność ta może być czynnością powierzoną skarbnikowi gminy (np. jeżeli posiada on ogólną kompetencję w zakresie ustalania wysokości roszczeń gminy), jak również może zostać powierzona innemu pracownikowi gminy.
Jednocześnie przypomnieć należy, że zgodnie z treścią art. 19 ust. 1 Prawa zamówień publicznych, komisję przetargową powołuje się jedynie do przeprowadzenia postępowania o udzielenie zamówienia publicznego (a nie do kontroli należytego wykonywania umowy).
Czy potrzebne jest szczególne pełnomocnictwo?
Natomiast stwierdzenie, kto może wystąpić z określonym roszczeniem do wykonawcy zamówienia publicznego uzależnione jest od sposobu reprezentacji gminy oraz ustalenia, czy w tej sprawie udzielone zostało stosowne pełnomocnictwo (upoważnienie).
Podstawa prawna: art. 14, art. 19 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. 2010 r. nr 113, poz.759 ze zm.).
* Autor jest aplikantem radcowskim, pracownikiem UZP w latach 2007-2010, obecnie pracownikiem Kancelarii Prawnej. www.portalzp.pl
-
Kara umowna - dyscyplinowanie wykonawcy
Przetargi krok po krokuZastrzeżenie kary umownej może pełnić rolę dyscyplinującą wykonawców. Niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy skutkuje obowiązkiem naprawienia szkody. Instytucja kary umownej regulowana jest w artykułach Kodeksu cywilnego.