Pytanie
W Biuletynie ZP na stronie UZP wybiera się informację czego dotyczy zamówienie. Można wybrać: zamówienie publiczne, zawarcie umowy ramowej, ustanowienia dynamicznego systemu zakupów (DSZ). Przy wyborze "zamówienia publicznego" nie jest wyświetlana informacja o zawarciu umowy ramowej. Kontrolujący zwrócił nam uwagę, że ogłoszenia nie zawierają tych samych informacji, nie są identyczne. Nadmienię, że w ogłoszeniu na stronie internetowej wpisaliśmy zapis: "Nie zamierza się zawrzeć umowy ramowej". Ponadto w tym ogłoszeniu podane zostały informacje fakultatywne, m.in. o miejscu i terminie otwarcia ofert, czego nie było w Biuletynie ZP. Jak powinno wyglądać prawidłowe zamieszczanie informacji w ogłoszeniu o zamówieniu na stronie internetowej? Czy można zamieścić kopie ogłoszenia z Biuletynu ZP (bez informacji z pkt 12, 13 art. 41 ustawy Pzp)?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dźwigów
Ogłoszenie premium 19 dni do końca12.02.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana ,,JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 3 dni do końca27.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Momentem wszczęcia postępowania, którego wartość jest mniejsza niż progi unijne jest publikacja ogłoszenia w Biuletynie ZP. Po czynności publikacji zamieszczasz treść ogłoszenia opublikowanego w Biuletynie ZP na stronie internetowej oraz w swojej siedzibie na tablicy ogłoszeń w miejscu ogólnie dostępnym. Kluczowe znaczenie dla prawidłowości wszczęcia postępowania ma wskazana uprzednio kolejność czynności, jakich musisz dokonać.
Wyjaśnienie
Wskazane w treści art. 41 ustawy Prawo zamówień publicznych wymagania dotyczące zawartości ogłoszenia odnoszą się do trzech różnych okoliczności, co do których musisz zadeklarować dalsze postępowanie i sposób udzielenia zamówienia. Postępowanie może być wszczęte w celu:
- udzielenia zamówienia - tzn. efektem przeprowadzonego postępowania będzie zawarcie umowy o udzielenie zamówienia publicznego;
- zawarcia umowy ramowej , gdzie po przeprowadzonym postępowaniu dochodzi do zawarcia umowy ramowej;
- ustanowienia dynamicznego systemu zakupów.
Zaznaczając jedną z trzech wskazanych okoliczności w treści ogłoszenia o zamówienia przeprowadzasz dalsze czynności charakterystyczne dla udzielenia zamówienia, zawarcia umowy ramowej bądź ustanowienia dynamicznego systemu zakupów.
Informacja o zamiarze zawarcia umowy ramowej nie jest niezbędna?
Wybierając w formularzu elektronicznym formułę dotyczącą udzielenia zamówienia automatycznie pomijane są informacje dotyczące umowy ramowej oraz dynamicznego systemu zakupów. Żądanie informacji o zamiarze zawarcia umowy ramowej w przypadku wszczęcia postępowania, które przeprowadzone będzie w celu zawarcia umowy o udzielenie zamówienia publicznego jest niezasadne. Niemożliwe jest bowiem zawarcie umowy ramowej w postępowaniu wszczętym jako udzielenie zamówienia publicznego.
Tym samym żądanie takiej informacji w treści ogłoszenia będzie wymaganiem niemającym odniesienia do stanu faktycznego, bowiem wszczęto postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego nie zaś zawarcia umowy ramowej.
Termin otwarcia ofert - czy musisz go podać w ogłoszeniu o zamówieniu?
Nie ma potrzeby uzupełniania treści ogłoszenia o dodatkowe informacje, takie jak termin i miejsce otwarcia ofert. Jest to informacja, która powinna być zawarta w treści siwz (art. 36 ust. 1 pkt. 11 ustawy Pzp).
Podstawa prawna: art. 36, art.41 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autor jest konsultantem Polskiego Związku Rzeczoznawców Zamówień Publicznych. www.portalzp.pl
-
Czy zamówienie na usługę informatyczną oraz dostawę i instalację oprogramowania należy oszacować łącznie?
Przetargi krok po krokuW przypadku konieczności zrealizowania zamówienia publicznego, na które składa się kilka usług lub dostaw należy łącznie oszacować ich wartość, jeżeli spełnione są określone warunki. -
Doświadczenie wykonawcy robót budowlanych
Zamówienia publiczneW celu potwierdzenia, że wykonawca ubiegający się o uzyskanie zamówienia publicznego spełnia wymogi dotyczące posiadanego doświadczenia, zamawiający ma prawo wymagać wykazu wykonanych uprzednio zamówień. -
Opublikuj ogłoszenie o zamówieniu w odpowiednim czasie!
Przetargi krok po krokuW przypadku przetargu nieograniczonego ogłoszenie o zamówieniu należy zamieścić w Biuletynie ZP. Miejsce publikacji ogłoszenia zależy również od wartości zamówienia. -
Jak należy wypełnić protokół postępowania o zamówienie publiczne?
Przetargi krok po krokuZamawiający może modyfikować wzór protokołu postępowania o zamówienie publiczne w zakresie niezbędnym do odzwierciedlenia w nim rzeczywistego przebiegu postępowania.