Pytanie
Mamy podpisaną umowę na obsługę informatyczną zintegrowanego systemu informatycznego. Umowa jest zawarta na kwotę poniżej 14.000 euro. Wykonawcami jest ten sam podmiot. Teraz w ciągu roku musimy zakupić licencje wraz z instalacją. Czy te zamówienia należało na początku roku szacować razem czy osobno?
Odpowiedź
Nie miałeś obowiązku łącznego szacowania wartości przedmiotowych zamówień. Nie zachodziła bowiem pomiędzy nimi tożsamość przedmiotowa oraz czasowa.
Ustawa Prawo zamówień publicznych nie zawiera wytycznych odnośnie tego, w jaki sposób należy grupować zamówienia na usługi i dostawy, w celu określenia ich wartości szacunkowej. Pomocne w tym zakresie są wytyczne Urzędu Zamówień Publicznych. Zgodnie z nimi jednym postępowaniem o udzielenie zamówienia publicznego powinny być objęte zamówienia, które cechuje tożsamość:
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 24 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę środków czystości w roku 2025
Ogłoszenie premium 23 dni do końca15.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
- podmiotowa,
- przedmiotowa oraz
- czasowa.
Kiedy musisz oszacować zamówienia łącznie?
Powyższe oznacza, że w przypadku konieczności zrealizowania zamówienia publicznego, na które składa się kilka usług lub dostaw, powinieneś łącznie oszacować ich wartość, jeżeli są one:
- możliwe do nabycia u jednego wykonawcy (tożsamość podmiotowa),
- tego samego rodzaju i o tym samym przeznaczeniu (tożsamość przedmiotowa),
- możliwe do nabycia w tym samym czasie (tożsamość czasowa).
Po przeanalizowaniu stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie uważam, że nie miałeś obowiązku łącznego szacowania wartości przedmiotowych zamówień. Nie zachodziła bowiem pomiędzy nimi tożsamość przedmiotowa oraz czasowa.
Różne zamówienia = odrębne szacowanie
Zważyć należy, że świadczenie usług w zakresie obsługi informatycznej systemu oraz dostawa i instalacja licencji, to bez wątpienia rodzajowo różne zamówienia. Brak było również możliwości udzielenia niniejszych zamówień w tym samym czasie, gdyż potrzeba zakupu licencji wystąpiła później.
Mając powyższe na uwadze, jesteś uprawniony do uznania każdego z nich jako zamówienie odrębne, ze wszystkimi wynikającymi z tego konsekwencjami (w szczególności w zakresie określenia wartości szacunkowej).
Podstawa prawa: art. 32 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (teskt jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest radcą prawnym specjalizującym się w zamówieniach publicznych. www.portalzp.pl
-
Czy możesz unieważnić tylko część postępowania o zamówienie publiczne?
Przetargi krok po krokuZamawiający może unieważnić część zamówienia i wszcząć kolejne postępowanie dla tej części, niezależnie od wyników postępowania na inne części zamówienia. -
Reprezentacja spółki cywilnej w postępowaniu o zamówienie publiczne
Zamówienia publiczneNa podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych wykonawcy wspólnie ubiegający się o uzyskanie zamówienia publicznego ustanawiają pełnomocnika. Jakie są jego uprawnienia? -
Jak wypełnić ogłoszenie o zamówieniu w Biuletynie ZP?
Przetargi krok po krokuKluczowe znaczenie dla prawidłowości wszczęcia postępowania przetargowego ma kolejność czynności, jakich musi dokonać zamawiający. Po pierwsze... -
Czy musisz udzielić zamówienia publicznego na brakujący asortyment?
Przetargi krok po krokuGdy oszacowana wartość części zamówienia nie przekroczy równowartości kwoty 14.000 euro i będzie się mieścić w 20% wartości zamówienia, możliwe jest udzielenie zamówienia bez stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych.