Pytanie
Wymagaliśmy w siwz dostarczenia przez wykonawcę opon o określonych parametrach: m.in. prędkość do 85 km/h, PR 6 (ilość przekładek). Wykonawca zaoferował indeks prędkości - J, co oznacz prędkość do 100 km/h oraz PR 10. Czy w związku z tym, iż parametry określone były sztywno, bez określenia minimum lub co najmniej, należy odrzucić ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych?
Odpowiedź
W opisanym stanie faktycznym należy odrzucić ofertę na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd Spółdzielni Budowlano-Mieszkaniowej "Nałęczowska" ogłasza przetarg nieograniczony na przebudowę części dachu i uzupełnienia ocieplenia w budynku
Ogłoszenie premium 7 dni do końca16.04.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa WOLA Administracja Osiedla Bemowo IV w Warszawie ogłasza przetarg na przeprowadzenie remontów dachów wraz z naprawą kominów
Ogłoszenie premium 18 dni do końca27.04.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Wyjaśnienie
Przy tak sporządzonym opisie przedmiotu zamówienia nie sposób uznać złożonej oferty za oferującą prawidłowy przedmiot zamówienia. Zamawiany przedmiot miał mieć opony o określonych parametrach np. prędkość do 85km/h z tego wymogu wynika, że jest to maksymalna wartość jaką przyjmie zamawiający, a każda wartość powyżej 85km/h nie będzie spełniała parametru.
Orzeczenie
KIO w wyroku z 28 kwietnia 2011 r. (sygn. akt KIO 788/11) wskazała, iż: "(...)Podkreślić trzeba, że niezgodność treści oferty z treścią siwz ma miejsce w szczególności w sytuacji, gdy oferowany przedmiot zamówienia nie odpowiada przedmiotowi opisanemu w siwz co do zakresu, ilości, jakości, warunków realizacji i innych elementów dotyczących wykonania przedmiotu zamówienia. Treść oferty jest zobowiązaniem wykonawcy do zrealizowania przedmiotu zamówienia na rzecz zamawiającego na warunkach określonych w siwz, jeśli oferta złożona przez wykonawcę zostanie uznana za najkorzystniejszą i zostanie z nim zawarta umowa w sprawie zamówienia publicznego. Zgodnie z art. 89 ust. 1 pkt 2 Prawo zamówień publicznych oferta podlega odrzuceniu jeżeli jej treść nie odpowiada treści siwz z zastrzeżeniem art. 87 ust. 2 pkt 3 Pzp, tj. jeżeli niezgodność treści oferty z siwz nie może zostać poprawiona jako omyłka niepowodująca istotnych zmian w treści oferty. Niezgodność treści oferty z treścią siwz powinna podlegać ocenie z uwzględnieniem pojęcia oferty zdefiniowanego w art. 66 k.c., czyli jako niezgodność treści oświadczenia woli wykonawcy z oczekiwaniami zamawiającego zawartymi w specyfikacji istotnych warunków zamówienia, w odniesieniu do merytorycznego zakresu przedmiotu zamówienia.(...)".
Podstawa prawna: art. 89 ust. 1 pkt. 2 ustawy -z 29 stycznia 2004 roku Prawo Zamówień Publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest prawnikiem, praktykiem w dziedzinie zamówień publicznych po stronie zamawiającego.
-
Czy możesz zatrzymać wadium w przypadku niezłożenia przez wykonawcę wyjaśnień?
Przetargi krok po krokuWadium stanowi swego rodzaju zabezpieczenie złożonej oferty. To gwarancja, że została ona przygotowana z należytą starannością pod względem formalnym. -
Chcesz odrzucić ofertę, w której dokumenty nie zostały uzupełnione? Sprawdź, czy możesz!
Przetargi krok po krokuPrawo zamówień publicznych precyzyjnie określa jakie czynności może wykonywać zamawiający w ramach oceny i badania ofert.