Pytanie
Jaką wskazać wartość przedmiotu zamówienia w umowie, jeśli na początku roku nie jestem w stanie przewidzieć zmian ilościowych, czy częstotliwości potrzebnych usług na cały rok? Dotyczy to na przykład badań okresowych pracowników, dostawy koksu, czy też dostawy wody mineralnej dla pracowników.
Odpowiedź
Jeżeli nie jesteś w stanie przewidzieć dokładnej ilości zamawianych dostaw / usług / robót budowlanych, wartość umowy odnieść powinieneś do maksymalnej wartości nominalnej Twojego zobowiązania wynikającego z umowy, ustalonego np. w oparciu o kwoty z planu finansowego Twojej jednostki.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 25 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na wymianę kanalizacji sanitarno-deszczowej podposadzkowej na poziomie piwnic
Ogłoszenie premium 7 dni do końca29.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Żądając złożenia oferty wymagaj podania ceny jednostkowej za wykonanie usługi bądź dostawy. Pamiętaj jednak o tym, aby podać szacunkową ilość, na przykład wynikającą z realizacji zamówień w latach ubiegłych. Ten zabieg pozwoli wykonawcom na skalkulowanie realnej ceny jednorazowego świadczenia, ściśle związanej z przewidywaną ilością świadczeń. Praktyka pokazuje, że w przypadku braku szacunkowej liczby świadczeń, cena jednostkowa istotnie wzrasta, nie ma przeszkód jednak, abyś uwzględnił i to ryzyko.
Możesz wskazać jedynie ilości przybliżone?
W umowie zawrzyj zapisy o sukcesywnej, wynikającej z Twoich potrzeb, realizacji zamówienia. Zaznacz również, że podane przez Ciebie ilości są ilościami przybliżonymi, a w konsekwencji zastrzeż, że wykonawca nie może domagać się realizacji ilości świadczeń określonych poprzez ilość szacunkową.
Podstawa prawna: art. 36 ust. 1 pkt. 12, art. 150 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest wieloletnim, doświadczonym praktykiem w dziedzinie zamówień publicznych, doradcą, autorem komentarzy i publikacji w tematyce zamówień publicznych, członkiem ogólnopolskiego stowarzyszenia konsultantów zamówień publicznych, obecnie głównym specjalistą w dużej instytucji zamawiającej. www.portalzp.pl
-
Czy dla zamówień uzupełniających, jako jego wartość, podaje się kwotę netto?
Przetargi krok po krokuWartość zamówień uzupełniających, których możesz w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego udzielić dotychczasowemu wykonawcy robót budowlanych w trybie zamówienia z wolnej ręki, nie może być większa niż 50 % wartości zamówienia podstawowego. -
Czy łączne szacowanie zamówień zawsze jest obowiązkowe?
Przetargi krok po krokuNie można w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości. -
Jaki jest termin, w którym należy oszacować wartość zamówienia?
Przetargi krok po krokuWartość zamówienia należy oszacować odpowiednio 3 albo 6 miesięcy przed dniem wszczęcia postępowania.