Pytanie
W przetargu ofertę złożyła firma, z którą kiedyś już rozwiązaliśmy umowę z jej winy. Miało to miejsce 2 lata temu i dotyczyło umowy cywilnoprawnej o wartości nieprzekraczającej 14.000 euro. Czy w tym przypadku można wykluczyć wykonawcę z postępowania na mocy art. 24 ust. 1 pkt 1a ustawy Prawo zamówień publicznych?
Odpowiedź
Powinieneś wykluczyć wykonawcę z postępowania, nawet jeżeli umowa, którą rozwiązałeś z winy oferenta dotyczyła zamówienia o wartości poniżej 14.000 euro.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony na wymianę (demontaż oraz montaż) wraz z dostawą elementów do dźwigów osobowych
Ogłoszenie premium 5 dni do końca28.04.2025
INOWROCŁAW, Kujawsko - Pomorskie
Przetargi, Przetargi na dostawę
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na malowanie klatek schodowych oraz remont pomieszczeń wiaty śmietnikowej
Ogłoszenie premium 26 dni do końca19.05.2025
WARSZAWA, Mazowieckie
Przetargi, Przetargi na dostawę
Masz obowiązek wykluczyć z postępowania o udzielenie zamówienia wykonawców, z którymi rozwiązałeś albo wypowiedziałeś umowę w sprawie zamówienia publicznego, albo odstąpiłeś od umowy w sprawie zamówienia publicznego, z powodu okoliczności, za które wykonawca ponosi odpowiedzialność, jeżeli rozwiązanie albo wypowiedzenie umowy albo odstąpienie od niej nastąpiło w okresie 3 lat przed wszczęciem postępowania, a wartość niezrealizowanego zamówienia wyniosła co najmniej 5% wartości umowy (art. 24 ust. 1 pkt 1a ustawy Pzp).
Przesłanki wykluczenia wykonawcy z postępowania adekwatne do twojego przypadku
Powyższa przesłanka dotyczy wykluczenia wykonawcy przez konkretnego zamawiającego, z którym wcześniej łączył go stosunek prawny. Wykluczenie uzależnione jest od łącznego wystąpienia następujących okoliczności:
1. Rozwiązanie albo wypowiedzenie umowy albo odstąpienie od umowy w sprawie zamówienia publicznego przez zamawiającego,
2. Nastąpiło to z powodu okoliczności, za które odpowiada wykonawca
3. Nastąpiło w okresie 3 lat przed wszczęciem postępowania,
4. Wartość niezrealizowanego zamówienia wyniosła co najmniej 5% wartości umowy.
Zamówienie o wartości poniżej 14.000 euro też jest zamówieniem publicznym?
Z przedstawionego przez Ciebie stanu faktycznego wynika, że zamawiający dwa lata temu rozwiązał umowę z winy wykonawcy. Jeśli jeszcze dodatkowo wartość niezrealizowanego zamówienia wyniosła co najmniej 5% wartości umowy można uznać, że zostały spełnione przesłanki wykluczenia wykonawcy z postępowania. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że umowa ta dotyczyła zamówienia o wartości poniżej 14.000 euro. Przez zamówienie publiczne należy bowiem rozumieć umowy odpłatne zawierane między zamawiającym a wykonawcą, których przedmiotem są usługi, dostawy lub roboty budowlane (art. 2 pkt 13 ustawy Prawo zamówień publicznych). Zamówienie o wartości poniżej 14.000 euro wciąż pozostaje zamówieniem publicznym, lecz tylko takim do którego nie stosuje się przepisów ustawy (art. 4 pkt 8 ustawy Pzp).
Podstawa prawna: art. 2 pkt 13, art. 4 pkt 8 oraz art. 24 ust. 1 pkt 1a ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autor jest aplikantem radcowskim specjalizującym się m.in. w prawie zamówień publicznych. www.portalzp.pl
-
Chcesz odrzucić ofertę, w której dokumenty nie zostały uzupełnione? Sprawdź, czy możesz!
Przetargi krok po krokuPrawo zamówień publicznych precyzyjnie określa jakie czynności może wykonywać zamawiający w ramach oceny i badania ofert. -
Upewnij się, jaki jest termin na zawarcie umowy z wykonawcą!
Przetargi krok po krokuStandstill to najkrótszy termin, w którym zamawiający jest zobowiązany powstrzymać się od zawarcia umowy o udzielenie zamówienia publicznego już po wyborze najkorzystniejszej oferty.