Pytanie
Wykonawca może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków. Wykonawca w takiej sytuacji zobowiązany jest udowodnić zamawiającemu, iż będzie dysponował zasobami niezbędnymi do realizacji zamówienia, w szczególności przedstawiając w tym celu pisemne zobowiązanie tych podmiotów do oddania mu do dyspozycji niezbędnych zasobów. Czy takie same uprawnienie posiada wykonawca będący osobą fizyczną?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 25 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: wykonanie usług w zakresie udrażniania instalacji kanalizacyjnej i deszczowej oraz pracy podnośnika koszowego w budynkach spółdzielczych...
Ogłoszenie premium 9 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Wykonawca będący osobą fizyczną ma takie samo prawo do skorzystania z zasobów podmiotów trzecich, jak wykonawca będący przedsiębiorcą. Ustawodawca nie uzależnił możliwości skorzystania z uregulowania zawartego w art. 26 ust. 2b ustawy Prawo zamówień publicznych od formy prawnej wykonawcy.
Adresatem uregulowania zawartego w art. 26 ust. 2b ustawy Prawo zamówień publicznych jest wykonawca. W celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie, należy odwołać się zatem do definicji wykonawcy zawartej w art. 2 pkt 11 ustawy Prawo zamówień publicznych. Ustawodawca w przepisie tym stanowi, że pod pojęciem wykonawcy należy rozumieć osobę fizyczną, osobę prawną albo jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, która ubiega się o udzielenie zamówienia publicznego, złożyła ofertę lub zawarła umowę w sprawie zamówienia publicznego.
Wykonawcy muszą funkcjonować na tych samych prawach
W tym stanie faktycznym i prawnym, ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego wykonawca będący osobą fizyczną, może polegać na wiedzy i doświadczeniu, potencjale technicznym, osobach zdolnych do wykonania zamówienia lub zdolnościach finansowych innych podmiotów, niezależnie od charakteru prawnego łączących go z nimi stosunków.
Podstawa prawna: art. 86 ust. 3, art. 93 ust. 1 pkt 4 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest radcą prawnym specjalizującym się w zamówieniach publicznych. www.portalzp.pl
-
Osoba fizyczna składając ofertę musi przedstawić zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego
Zamówienia publiczneObowiązkiem każdego wykonawcy ubiegającego się o uzyskanie zamówienia publicznego jest załączenie do oferty wszystkich dokumentów i oświadczeń, jakich zgodnie z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia wymaga zamawiający. -
Reprezentacja spółki cywilnej w postępowaniu o zamówienie publiczne
Zamówienia publiczneNa podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych wykonawcy wspólnie ubiegający się o uzyskanie zamówienia publicznego ustanawiają pełnomocnika. Jakie są jego uprawnienia? -
Zaliczka dla wykonawcy? Tak, ale...
Zamówienia publiczneW przypadku, gdy kwota zaliczki nie przekracza 20% wartości zamówienia nie są wymagane żadne dodatkowe procedury do jej wypłaty. Natomiast przy wypłacie zaliczki o wartości większej niż 20% wartości wynagrodzenia należnego wykonawcy, muszą już być spełnione pewne warunki.