Pytanie
Przetarg na zamówienie podstawowe odbył się w formie licytacji elektronicznej. W ogłoszeniu o zamówieniu zawarliśmy informację o możliwych zamówieniach uzupełniających. Zamówienie podstawowe udzielone było rok temu. Kwota zamówienia uzupełniającego stanowić będzie ok. 5% kwoty zamówienia podstawowego. Roboty uzupełniające są zgodne z przedmiotem zamówienia podstawowego - dotyczą budowy kanalizacji sanitarnej. Czy w takiej sytuacji możemy udzielić zamówienia na podstawie art. 67 ust. 1 pkt. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa Ateńska ogłasza przetarg nieograniczony na dostawę środków czystości w roku 2025
Ogłoszenie premium 24 dni do końca15.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie wymiany instalacji gazowej
Ogłoszenie premium 25 dni do końca16.01.2025
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Jeśli zamówienie podstawowe udzielałeś w trybie licytacji elektronicznej, nawet kiedy w ogłoszeniu o zamówieniu została zawarta informację o możliwych zamówieniach uzupełniających, nie możesz udzielić zamówienia uzupełniającego. Zamówienie uzupełniające można udzielić tylko wtedy, kiedy zamówienie podstawowe udzielałeś w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego.
Aby można było udzielić w trybie z wolnej ręki zamówienie uzupełniające na podstawie art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo zamówień publicznych w odniesieniu do usług lub robót budowlanych, muszą być spełnione łącznie wszystkie następujące przesłanki:
1. Wykonanie zamówienia uzupełniającego zlecasz wykonawcy zamówienia podstawowego,
2. Wartość zamówienia uzupełniającego nie przekracza 50% wartości zamówienia podstawowego,
3. Zamówienie uzupełniające polega na powtórzeniu tego samego rodzaju zamówień, co podstawowe,
4. Zamówienia podstawowego udzielałeś w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego,
5. Zamówienie uzupełniające było przewidziane w ogłoszeniu o zamówieniu dla zamówienia podstawowego i jest zgodne z przedmiotem zamówienia podstawowego,
6. Zamówienia uzupełniającego udzielasz w okresie 3 lat od udzielenia zamówienia podstawowego.
Jedną z przesłanek udzielenia zamówienia uzupełniającego jest przesłanka mówiąca, że zamówienie podstawowe musiało być udzielane w trybie przetargu nieograniczonego lub ograniczonego. Stąd jeśli zamówienie podstawowe udzielałeś w trybie licytacji elektronicznej, nie możesz udzielić zamówienia uzupełniającego. Nawet w sytuacji, kiedy pozostałe przesłanki, od których spełnienia jest uzależniona możliwość skorzystania z zamówienia uzupełniającego, są przez Ciebie spełnione.
Podstawa prawna: art. 67 ust. 1 pkt 6 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autor jest aplikantem radcowskim, koordynatorem w Departamencie Zakupów w Polskiej Grupie Energetycznej PGE S.A., w latach 2003-2005 specjalistą w Wydziale Orzecznictwa UZP i Wydziale Opinii UZP, w latach 2005-2006 był naczelnikiem Wydziału Orzecznictwa UZP. www.portalzp.pl
-
Czy uzupełnienie kosztorysu oferty jest zgodne z Prawem zamówień publicznych?
Przetargi krok po krokuZgodnie z Prawem zamówień publicznych zamawiający może wezwać do uzupełnienia brakujących dokumentów, wskazanych konkretnym przepisem ustawy. Nie obejmuje on jednak kosztorysu ofertowego. -
Czy masz obowiązek sporządzić protokół w przypadku zamówienia uzupełniającego w trybie z wolnej ręki?
Przetargi krok po krokuW trakcie prowadzenia postępowania zamawiający ma obowiązek sporządzenia pisemnego protokołu postępowania. Dotyczy to również zamówienia udzielanego w trybie z wolnej ręki. -
Licytacja elektroniczna - etapy procedury
Zamówienia publiczneLicytacja elektroniczna jest jednym z trybów udzielenia zamówienia publicznego jakie przewiduje ustawa Prawo zamówień publicznych. Jak brać w niej udział?