Pytanie
Czy odwołanie wniesione ostatniego dnia przewidzianego ku temu terminu (piątek) musi wpłynąć w godzinach pracy zamawiającego ?
Odpowiedź
W przypadku, gdy kopia odwołania wpłynęła do zamawiającego faksem lub drogą elektroniczną, nawet po godzinach pracy zamawiającego, ale w terminie na jego wniesienie, domniemywa się, że mógł on się zapoznać z jego treścią.
Wyjaśnienie
Nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych z 2009 r. zlikwidowana została instytucja protestu. Tym samym odwołanie stało się pierwszym środkiem odwoławczym przysługującym wykonawcom i innym podmiotom legitymowanym wobec czynności i zaniechań zamawiającego. Odwołanie wnosi się do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej w formie pisemnej albo elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowany za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu (art. 180 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych).
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym
Ogłoszenie premium 8 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa informuje o przetargu nieograniczonym z możliwością negocjacji na udzielenie zamówienia
Ogłoszenie premium 2 dni do końca25.11.2024
ZABRZE, ŚląskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
A zatem odwołania nie wnosi się, jak wynika z treści Twojego pytania, do zamawiającego lecz do Prezesa Krajowej Izby Odwoławczej. Najprawdopodobniej miałeś na myśli kopię takiego odwołania. Odwołujący ma obowiązek przesłać kopię odwołania zamawiającemu przed upływem terminu do wniesienia odwołania w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią przed upływem tego terminu.
Istnieje domniemanie, że zamawiający mógł zapoznać się z jego treścią przed upływem terminu do jego wniesienia, jeżeli przesłanie kopii odwołania nastąpiło przed upływem terminu do jego wniesienia za pomocą faksu lub drogą elektroniczną (art. 180 ust. 5 ustawy Pzp).
Orzeczenie
Terminy należy obliczać zgodnie z regulacjami Kodeksu cywilnego. Wskazuje, on że termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. Oznacza to zatem, iż terminy liczy się w dniach pełnych, a zamawiający nie może faktycznie ich skracać, np. przez przyjmowanie, że z treścią wpływających do niego wiadomości mógł zapoznać się jedynie w godzinach pracy zamawiającego (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 13 maja 2011 r. sygn. akt KIO 933/11). Obalenie domniemania wynikającego z art. 180 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych wymagałoby wykazania przez zamawiającego, iż zaistniała taka okoliczność, która uniemożliwiałaby zamawiającemu nawet potencjalną możliwość zapoznania się z treścią odwołania (wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 3 lipca 2012 r., sygn akt KIO 1280/12).
Podstawa prawna: art. 180 ust. 4 i 5 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autor jest prawnikiem od wielu lat specjalizującym się w prawie zamówień publicznych. Obecnie zdobywa doświadczeniem również jako aplikant radcowski.
-
Wykonawca nie może złożyć niekompletnego dokumentu koncesji
Przetargi krok po krokuKoncesje, zezwolenia lub licencje wymienione zostały w rozporządzeniu w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy. Rozporządzenie precyzuje również formy, w jakich te dokumenty mogą być składane. -
Wykonawco! Masz prawo wykazać, że twoja cena nie jest rażąco niska
Zamówienia publiczneJako sprzeczne z Prawem zamówień publicznych należy uznać automatyczne uznanie ceny za rażąco niską i odrzucanie oferty bez możliwości wykazania przez wykonawcę, że złożona oferta jest rzetelna. -
Czy wykonawca może wycofać swoją ofertę po terminie składania ofert?
Przetargi krok po krokuZmienić lub wycofać ofertę wykonawca może tylko i wyłącznie przed upływem terminu składania ofert.