Pytanie
Co mam zrobić jeśli wykonawca nie odebrał listu poleconego z oryginałem ubezpieczenia gwarancji zapłaty wadium? Dokument jest jeszcze ważny przez 4 dni. Czy należy wysłać go ponownie?
Odpowiedź
W opisanym przypadku należy dokonać zwrotu wadium. Obowiązek ten wynika z art. 46 ust.1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Zamawiający zobowiązany jest do dokonania zwrotu wadium wszystkim wykonawcom (z wyjątkiem wykonawcy, którego ofertę wybrano jako najkorzystniejszą) niezwłocznie po wyborze oferty lub unieważnieniu postępowania.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 9 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Własnościowa Spółdzielnia Mieszkaniowa "JASIEŃ" ogłasza przetarg ograniczony na: wykonanie wjazdu do altany śmietnikowej
Ogłoszenie premium 4 dni do końca26.11.2024
GDAŃSK, PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Ponieważ ustawodawca nie reguluje w żaden sposób opisanej sytuacji, dlatego w mojej opinii należy w tym przypadku przez analogię kierować się dyspozycją innych przepisów prawnych dotyczących doręczeń przesyłek. W szczególność art. 136 Kodeksu postępowania cywilnego, art. 41 Kodeksu postępowania administracyjnego, art. 46 Ordynacji podatkowej, art. 131 Kodeksu postępowania karnego. Wynika z nich, że nieodebranie przesyłki z urzędu pocztowego w ciągu 14 dni (zarówno niezawinione jak i celowe) powoduje, że doręczenie pisma uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu na podjęcie pisma. Jest to tzw. fikcja prawna - przesyłkę uważa się za doręczoną, mimo, iż faktycznie nie została ona odebrania. Zamawiający nie ma wpływu na zachowanie wykonawcy, a w szczególności na to, czy odbierze on przesyłkę poleconą, czy też tej czynności zaniecha. A zatem należy uznać, że doręczenie wykonawcy gwarancji wadialnej nastąpiło z upływem ostatniego dnia okresu na podjęcie wysłanego listu poleconego. Przetargi, zamówienia publiczne - zobacz aktualne ogłoszenia z całej Polski >>
W tej sytuacji wszelkie skutki (np. finansowe) faktycznego nieodebrania dokumentu z poczty ponosić będzie sam wykonawca. W mojej opinii zamawiający nie ma obowiązku ponownego odsyłania gwarancji wykonawcy i może zatrzymać ją u siebie do czasu wygaśnięcia jej obowiązywania. Po tym terminie zasadne będzie odesłanie dokumentu do jego wystawcy (banku lub ubezpieczyciela) oraz ewentualne przekazanie wykonawcy informacji o tej czynności do jego wiadomości.
Podstawa prawna: art. 46 ust. 1 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autora jest prawnikiem, praktykiem z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie zamówień publicznych m. in. Zastępca Naczelnika Wydziału Zamówień Publicznych w dużej instytucji zamawiającej, obecnie głównym specjalistą ds. zamówień publicznych w firmie wykonawczej.
-
Kredytu w BGK bez stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych?
Przetargi krok po krokuUstawy Prawo zamówień publicznych nie stosuje się gdy spełnione są kumulatywnie okoliczności. Jedną z nich to sytuacja, w której zamawiający jest jednostką samorządu terytorialnego. -
Wykonawca może poinformować zamawiającego o podejrzeniu podania nieprawdziwych informacji przez innego oferenta
Przetargi krok po kroku?Nieformalne? zawiadomienie nie zmusza zamawiającego do podjęcia odpowiednich działań, choć zasadne jest, aby tak się stało w imię prawidłowego toku procedowania.