Pytanie
Zamawiający stwierdził, że wykonawcy zastosowali w kalkulacjach cenowych niewłaściwą stawkę podatku VAT. W siwz nie określono stawki VAT dla przedmiotu zamówienia. Wezwano wykonawców do wyjaśnień, którzy przyznali się do wpisania błędnej stawki VAT. Czy w tej sytuacji możemy poprawić stawkę VAT, czy powinniśmy odrzucić oferty na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo zamówień publicznych? Gdybyśmy zdecydowali się na poprawę stawki VAT w ofertach, wartość najkorzystniejszej cenowo oferty wzrosłaby o kwotę 0,16 zł.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 9 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na remont klatki schodowej
Ogłoszenie premium 10 dni do końca02.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
W takiej sytuacji oferty powinny być odrzucone na podstawie art. 89 ust. 1 pkt. 6 ustawy Prawo zamówień publicznych. Wystąpił bowiem błąd polegający na wadliwym doborze przez wykonawców elementu mającego wpływ na obliczenie wysokości zaoferowanej ceny.
Wyjaśnienie
Zamawiający nie wskazał w dokumentacji przetargowej (siwz) stawki VAT, aby ewentualnie móc powołać się na art. 87 ust. 2 pkt. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych i poprawić ową niezgodność jako omyłkę niepowodująca istotnych zmian w treści oferty. Takie rozwiązanie byłoby zgodne z uchwałą Sądu Najwyższego (sygn. akt III CZP 52/11 oraz III CZP 53/11), w której to stwierdzono, iż określenie ceny ofertowej z zastosowaniem nieprawidłowej stawki podatku VAT stanowi błąd w obliczeniu ceny, jeżeli brak jest ustawowych przesłanek omyłki (art. 89 ust. 1 pkt. 6 w zw. z art. 87 ust. 2 pkt. 3 ustawy Prawo zamówień publicznych). Co do zasady więc w przypadku źle zastosowanej stawki VAT w obecnym stanie prawnym odrzucamy ofertę zgodnie z wyżej wskazaną podstawą prawną, chyba że w SIWZ stawka została wyraźnie określona.
Pamiętaj!
Jeśli nie określono w siwz stawki podatku VAT, to powoływanie się na inną omyłkę w rozumieniu art. 87 ust. 2 pkt 3 ustawy jest nieuzasadnione.
Podsumowując, w przedstawionej sytuacji zastosowanie znajdzie przepis art. 89 ust. 1 pkt 6 ustawy Prawo zamówień publicznych skutkujący odrzuceniem oferty zawierającej cenę obliczoną z zastosowaniem nieprawidłowej stawki podatku VAT.
Podstawa prawna: art. 89 ust. 1 pkt 6, art. 87 ust. 2 pkt. 3 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 113, poz. 759 ze zm.).
* Autorka jest prawnikiem posiadającym wieloletnie doświadczenie w stosowaniu ustawy Prawo zamówień publicznych przez wykonawców i zamawiających, także przy projektach finansowanych ze środków UE, trener, publicysta i doradca z zakresu prawa zamówień publicznych.
-
1 marca upływa termin przesyłania do UZP sprawozdania z zamówień publicznych udzielonych w 2012 r.
Zamówienia publiczneUstawa Prawo zamówień publicznych zobowiązuje wszystkich zamawiających, którzy w 2012 roku udzielali zamówień publicznych o wartości wyższej niż 14.000 euro do sporządzenia rocznego sprawozdania z udzielonych zamówień. -
Zamawiający nie ma obowiązku ponownego wysłania dokumentu gwarancji
Przetargi krok po krokuNieodebranie przesyłki z urzędu pocztowego w ciągu 14 dni (zarówno niezawinione jak i celowe) powoduje, że doręczenie pisma uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu na podjęcie pisma. -
Kredytu w BGK bez stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych?
Przetargi krok po krokuUstawy Prawo zamówień publicznych nie stosuje się gdy spełnione są kumulatywnie okoliczności. Jedną z nich to sytuacja, w której zamawiający jest jednostką samorządu terytorialnego.