Pytanie
Przeprowadziłem (a właściwie ją kończę) procedurę udzielenia zamówienia publicznego w trybie z wolnej ręki na dostawę ciepła z sieci miejskiej. Trzeba tylko podpisać umowę. W trakcie wypełniania protokołu ZP WR zorientowałem się, że nie wysłałem do Biuletynu ZP ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy. Co powinienem w tej sytuacji zrobić - podpisać umowę i mieć dłuższe terminy na wnoszenie środków ochrony prawnej, czy może bezpieczniej przeprowadzić procedurę od nowa?
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowo-Budowlana "JARY" ogłasza przetargi nieograniczone na wykonanie robót i usług budowlanych
Ogłoszenie premium 0 dni do końca23.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Kujawska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Inowrocławiu ogłasza przetarg nieograniczony w przedmiocie zamówienia pn.: Wykonanie przeglądów budowlanych w budynkach mieszkalnych, garażach oraz lokalach użytkowych zlokalizowanych w Inowrocławiu i Rejonie w...
Ogłoszenie premium 8 dni do końca31.12.2024
INOWROCŁAW, Kujawsko - PomorskiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Odpowiedź
Zamawiający może zamieścić ogłoszenie ex ante we właściwym "organie promulgacyjnym" (w zależności od wartości szacunkowej zamówienia), jednakże musisz się wstrzymać z podpisaniem umowy do upływu terminów wskazanych w art. 146 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo zamówień publicznych.
Brak opublikowania przez zamawiającego ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy, w wyniku przeprowadzenia postępowania w trybie zamówienia z wolnej ręki (tzw. ogłoszenie ex ante), powoduje, że termin na wniesienie odwołania biegnie np. od dnia zamieszczenia ogłoszenia o udzieleniu zamówienia z uzasadnieniem w Biuletynie Zamówień Publicznych albo jego publikacji w Dzienniku Urzędowym UE (art. 182 ust. 4 ustawy Prawo zamówień publicznych).
Taka konstrukcja ma na celu zapewnienie wykonawcom faktycznej realizacji ich uprawnień polegających na możliwości zakwestionowania czynności zamawiającego dotyczącej wyboru trybu zamówienia z wolnej ręki. Zamawiający uzewnętrznia ją bądź przez ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy, bądź przez ogłoszenie o udzieleniu zamówienia.
"Faktyczną korzyścią" dla zamawiającego, planującego udzielenie zamówienia w trybie z wolnej ręki, wynikającą z opublikowania ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy, jest uchylenie sankcji unieważnienia umowy, w przypadku gdy wprawdzie zamawiający zastosował ten tryb z naruszeniem przepisów ustawy Pzp, jednakże wystąpiły łącznie poniższe okoliczności tj.:
- zamawiający miał uzasadnione podstawy, aby sądzić, że działa zgodnie z ustawą,
- umowa została zawarta (w zależności od wartości zamówienia) odpowiednio po upływie 5 dni od dnia ogłoszenia o zamiarze zawarcia umowy w Biuletynie Zamówień Publicznych albo po upływie 10 dni od dnia publikacji takiego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym UE.
W tym miejscu, należy zwrócić uwagę na literalne brzmienie art. 66 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, które jest następujące: "Zamawiający, po wszczęciu postępowania, może odpowiednio zamieścić w Biuletynie Zamówień Publicznych lub przekazać do Urzędu Oficjalnych Publikacji Wspólnot Europejskich [od 20.02.2013 - Urzędu Publikacji Unii Europejskiej] ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy ( )."
Z powyższego przepisu wynika, że ustawodawca nie zastrzegł żadnego terminu zawitego liczonego od dnia wszczęcia postępowania, po upływie którego ogłoszenie o zamiarze zawarcia umowy obarczone byłoby cechą bezwzględniej nieważności (tj. nie wywierałoby żadnych skutków prawnych). W przepisie tym nie użyto również wyrażenia "niezwłocznie po wszczęciu", co dodatkowo wzmacnia argumentację za tezą, iż ogłoszenie ex ante może być zamieszczone/przekazane teoretycznie nawet rok po wszczęciu postępowania byleby zawarciem umowy (co wynika z istoty tego ogłoszenia).
Zatem, aby skorzystać z dobrodziejstwa jakie stwarza ogłoszenie ex ante, możesz na obecnym etapie postępowania zamieścić takie ogłoszenie we właściwym "organie promulgacyjnym" (w zależności od wartości szacunkowej zamówienia), jednakże musisz się wstrzymać z podpisaniem umowy do upływu terminów wskazanych w art. 146 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp tj:
- po upływie 5 dni od dnia zamieszczenia tego ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych
- po upływie 10 dni od dnia publikacji tego ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym UE
Podstawa prawna: art. 66 ust. 2; art. 146 ust. 2 pkt 1); art. 182 ust. 4 ustawy z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (tekst. jedn.: Dz.U. z 2010 r., nr 113, poz. 759 ze zm). www.portalzp.pl
-
Zamawiający nie ma obowiązku ponownego wysłania dokumentu gwarancji
Przetargi krok po krokuNieodebranie przesyłki z urzędu pocztowego w ciągu 14 dni (zarówno niezawinione jak i celowe) powoduje, że doręczenie pisma uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu na podjęcie pisma. -
Kredytu w BGK bez stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych?
Przetargi krok po krokuUstawy Prawo zamówień publicznych nie stosuje się gdy spełnione są kumulatywnie okoliczności. Jedną z nich to sytuacja, w której zamawiający jest jednostką samorządu terytorialnego.