Pytanie
Czy zamawiający może zastrzec, że warunkiem zapłaty wynagrodzenia za wykonane zamówienia (czas realizacji do 12 miesięcy) będzie przedstawienie dowodów płatności podwykonawcom? Czy nie będzie to ograniczenie wykonawcy, gdyż być może najpierw trzeba jemu zapłacić, aby posiadał wystarczające środki na opłacenie podwykonawców?
Odpowiedź
Mając na uwadze przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych, w przypadku przedstawionym w pytaniu z punktu widzenia ochrony interesów zamawiającego możliwe jest uwarunkowanie płatności całości wynagrodzenia (jednorazowej) od przedstawienia dowodów zapłaty wymagalnych płatności podwykonawcom.
Ogłoszenia z kategorii Przetargi
-
Spółdzielnia Mieszkaniowa "Osiedle Starówka" ogłasza przetarg nieograniczony na wykonanie projektów i kosztorysów
Ogłoszenie premium 1 dzień do końca25.11.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę -
Zarząd WSM "Ochota" zawiadamia, że odbędzie się przetarg na zagospodarowanie podwórza zlokalizowanego przy budynku mieszkalnym wielorodzinnym
Ogłoszenie premium 7 dni do końca01.12.2024
WARSZAWA, MazowieckiePrzetargi, Przetargi na dostawę
Umowa na roboty budowlane
Warto mieć na uwadze obligatoryjne postanowienia, które - stosownie do art. 143b ustawy Prawo zamówień publicznych - powinny znaleźć się w każdej umowie o roboty budowlane. Przepisy nie ograniczają ich zakresu tylko do umów, których termin wykonania jest dłuższy niż 12 miesięcy. Dotyczą zatem także umów o roboty budowlane na czas krótszy. Wskazuje się, że wśród takich postanowień znajdują się m.in. dotyczące zasad zapłaty wynagrodzenia wykonawcy, uwarunkowanej przedstawieniem przez niego dowodów potwierdzających zapłatę wymagalnego wynagrodzenia podwykonawcom lub dalszym podwykonawcom.
Zapłata wykonawcy i podwykonawcom
Art. 143a ustawy Prawo zamówień publicznych dotyczy umów o roboty budowlane, których termin wykonania jest dłuższy niż 12 miesięcy. Poza tym zapłata całości wynagrodzenia wykonawcy po wykonaniu całości robót budowlanych wiąże się z obowiązkiem przewidzenia zaliczek, których kolejne udzielanie uzależnia się od przedstawienia dowodów zapłaty podwykonawcom realizującym zaliczkowaną część zamówienia.
Uwaga!
Ustawa Prawo zamówień publicznych operuje określeniem "wymagalnego wynagrodzenia". Może zdarzyć się, że termin płatności wykonawcy upłynie wcześniej niż upłynie termin zapłaty wymagalnego wynagrodzenia dla podwykonawcy, którego dowód płatności miałby przedstawić wykonawca.
Podstawa prawna: art. 143a i art. 143d ustawy z 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 907 ze zm.).
-
Informacje o możliwości skorzystania z podwykonawców należy umieścić w siwz
Przetargi krok po krokuZnowelizowane przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych odnośnie podwykonawstwa dotyczą w znacznym zakresie zamówień na roboty budowlane. W przypadku zamówień na dostawy zmiany nie są duże. -
Zamawiający może zastrzec obowiązek wykonania kluczowych części zamówienia tylko przez wykonawcę
Przetargi krok po krokuZamawiający musi dobrze uzasadnić zastrzeżenie w siwz obowiązku wykonania całego zamówienia przez generalnego wykonawcę. -
Zamawiający może ingerować w umowę o podwykonawstwo
Przetargi krok po krokuZgodnie ze znowelizowanymi przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych postanowienia siwz powinny być skorelowane z wymaganiami stawianymi w danym postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego. -
Zwrot gwarancji należytego wykonania umowy zależy od zapisów kontraktowych
Przetargi krok po krokuW zakresie realizacji umowy nie stosuje się już co do zasady przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, lecz właśnie zapisy umowy i ewentualnie przepisy ustawy Kodeksu cywilnego.